Japon resim sanatında figüratif ukiyo-e resimleri (1804-1912) ve günümüz resmine etkisi
Figurative ukiyo-e paintings in Japanese painting (1804-1912) and their effects on contemporary painting
- Tez No: 895833
- Danışmanlar: PROF. FATİH BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çin'den Japonya'ya aktarılan ağaç baskı, Japonya'nın Edo (Tokugawa) döneminde kendisini kültürel, sosyal ve ekonomik açıdan geliştirmeye başlamasıyla“Ukiyo-e”olarak isimlendirilmiştir. Japon sanatının en fazla bilinmekte olan sanat türlerinden birisi Ukiyo-e'dir. Bir akım haline gelen Ukiyo-e Avrupalı sanatçılar tarafından oldukça ilgi görmüştür ve 'Japonizm' olarak isimlendirilmiştir. Van Gogh, Gaugen, Monet, Manet, Klimt gibi sanatçıların eserlerinde bu tahta baskıların izlerine rastlamak mümkündür. Ukiyo-e baskıları 19. yüzyıl sanatçılarını fazlasıyla etkilemiştir ve bu etkilenimin günümüzde nasıl devam ettiğini gözlemlemek araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Çalışma kapsamında Japon Resim Sanatı'nın evrimini anlamak ve Ukiyo-e'nin geçmişten günümüze resim sanatını nasıl etkilediğini detaylı bir şekilde ortaya koymak amaçlanmıştır. Ukiyo-e, Edo döneminde popülerlik kazanmış bir sanat türü olup, özgün temalar, renk paleti ve estetik unsurlarıyla dikkat çeker. Bununla birlikte Ukiyo-e'nin figüratif öğeleri, özellikle karakter tasarımları ve günlük yaşam sahneleri, bu araştırmanın merkezidir. Bununla birlikte çalışma kapsamında Japon kültürünün sanatsal mirasının günümüzde nasıl yaşadığını göstererek, Japon Resim Sanatı'nın figüratif Ukiyo-e resimleri aracılığıyla günümüzdeki sanat anlayışını nasıl zenginleştirdiğini açıklama amacı benimsenmiştir. Aynı zamanda Ukiyo-e'nin geçmişin sanat mirası içindeki önemini anlamak ve bu tarihi etkinin günümüzdeki resim pratiği üzerindeki yansımalarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Söz konusu amaca yönelik olarak çalışmanın ikinci bölümünde; Edo Dönemi Japonya'sının siyasi, sosyal ve kültürel yapısı açıklanmıştır. Daha sonrasında Ukiyo-e'nin ortaya çıkışı ve gelişim göstermesi araştırmaya tabi tutulmuştur. Ardından Ukiyo-e'nin konularına değinilmiştir. Ukiyo-e sanatının teknik ve üretim süreci başlığı altında renklerin kullanıma alınmasına ve teknik özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Ukiyo-e'nin günümüz resmine etkisinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amacı doğrultusunda Ukiyo-e'nin illüstrasyon tarihinde taşıdığı önem, 1804 ila 1912 yılları aralığında Ukiyo-e sanatçıları ve eserleri, Ukiyo-e sanatının batıya etkisi konu edinilmiştir. Ardından Ukiyo-e sonrasında baskı sanatı, günümüzde Ukiyo-e'nin kullanıma alınması ve çağdaş dönem Ukiyo-e sanatçıları ile eserleri aktarılmıştır. Araştırma, Ukiyo-e'nin figüratif öğelerini günümüz sanatına adapte etme sürecini detaylı bir şekilde ele almaktadır. Geleneksel Japon sanatının günümüzdeki resimsel anlatımlar üzerindeki etkisi, modern sanatçıların eserlerinde nasıl yansımaktadır? Bu sorulara cevap aramak, tezin temel odak noktasını oluşturmaktadır. Ukiyo-e'nin temel unsurlarını – özellikle figüratif ifadelerini, kompozisyon anlayışını ve renk paletini – günümüzdeki resimsel dil içinde iz sürmeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, bu etkinin çağdaş sanat pratiğini zenginleştirme potansiyelini anlamak için bir çaba sarf etmektedir. Araştırma, Japon kültürünün resimsel bir evrim sürecinden geçişini detaylı bir biçimde ele alarak, sanat tarihine ve günümüz sanatına yeni bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Woodblock printing, which was transferred from China to Japan, was named“ukiyo-e”when Japan began to develop itself culturally, socially and economically during the Edo (Tokugawa) period. Ukiyo-e is one of the most well-known art forms of Japanese art. Ukiyo-e, which became a movement, attracted a lot of attention from European artists and was called 'Japonism'. Traces of these woodblock prints can be found in the works of artists such as Van Gogh, Gaugen, Monet, Manet and Klimt. Ukiyo-e prints greatly influenced the artists of the 19th century and observing how this influence continues today constitutes the subject of the research. Within the scope of the study, it is aimed to understand the evolution of Japanese Painting Art and to reveal in detail how Ukiyo-e has influenced the art of painting from past to present. Ukiyo-e is a type of art that gained popularity during the Edo period and attracts attention with its unique themes, color palette and aesthetic elements. However, the figurative elements of ukiyo-e, especially character designs and scenes of daily life, are the center of this research. The aim of the study is to show how the artistic heritage of Japanese culture lives on today and to explain how Japanese painting enriches today's understanding of art through figurative Ukiyo-e paintings. It also aims to understand the importance of Ukiyo-e in the artistic heritage of the past, and to show how this historical influence has had an impact on the practice of painting today.For this purpose, in the second part of the study, the political, social and cultural structure of Edo Period Japan is explained. Afterwards, the emergence and development of ukiyo-e was subjected to research. Then the subjects of ukiyo-e were mentioned. Under the title of technical and production process of ukiyo-e art, the use of colors and their technical features were examined. In the third part of the study, the importance of ukiyo-e in the history of illustration, ukiyo-e artists and their works between 1804 and 1912, and the influence of ukiyo-e art on the West were discussed in order to examine and evaluate the effect of ukiyo-e on today's painting. Then, the art of printing after ukiyo-e, the use of ukiyo-e today, and the contemporary period ukiyo-e artists and their works are presented. In the second part of the study, the political, social and cultural structure of Edo Period Japan is explained. Then, the emergence and development of ukiyo-e was subjected to research. Then the subjects of ukiyo-e were mentioned. Under the title of the technical and production process of ukiyo-e art, the use of colors and their technical features were examined. In the third part of the study, the importance of ukiyo-e in the history of illustration, ukiyo-e artists and their works between 1804 and 1912, and the influence of ukiyo-e art on the West were discussed in order to examine and evaluate the effect of ukiyo-e on today's painting. Then, the art of printing after ukiyo-e, the use of ukiyo-e today, and contemporary ukiyo-e artists and their works are presented. The research deals in detail with the process of adapting the figurative elements of Ukiyo-e to contemporary art. How is the influence of traditional Japanese art on contemporary pictorial expressions reflected in the works of modern artists? Seeking answers to these questions constitutes the main focus of the thesis. It aims to trace the key elements of Ukiyo-e - especially its figurative expressions, compositional conception and color palette - in contemporary pictorial language. At the same time, it makes an effort to understand the potential of this influence to enrich contemporary art practice. The research offers a new perspective on the history of art and contemporary art through a detailed examination of the pictorial evolution of Japanese culture