Self-regulating capacity in vocabulary learning among trilingual learners in higher education context
Yükseköğretim bağlamında üç dilli öğrencilerin kelime öğreniminde öz düzenleme kapasitesi
  1. Tez No: 895832
  2. Yazar: NİHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİS NECMİ AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma, yükseköğretim bağlamında üç dilli öğrencilerin kelime öğreniminde öz-düzenleme kapasitelerini araştırmıştır. Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde üç dilli lisans programına kayıtlı öğrenciler üzerine odaklanan bu çalışma, algılanan genel öz-düzenleme kapasitesinin cinsiyet, mezun olunan lise türü, lisans eğitimi yılı, genel not ortalaması, ortak İngilizce derslerindeki başarı ve İngilizce ile Fransızca hazırlık programlarına katılım gibi faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Kesitsel tek saha araştırması yöntemi kullanılarak, kayıtlı 83 öğrenciden veri toplanmış ve“Kelime Öğrenimi için Öz-Düzenleme Kapasitesi Ölçeği”(Tseng ve diğerleri, 2006) uygulanmıştır. Bulgular, ölçeğin beş boyutu arasında Çevresel Kontrol stratejilerinin en yaygın olarak kullanılan stratejiler olduğunu, buna karşın Metabilişsel Kontrol stratejilerinin en az kullanılan stratejiler olduğunu ortaya koymuştur. Birinci sınıfta ilk dönemde verilen ortak İngilizce dersindeki başarı, kelime öğreniminde öz-düzenleme kapasitesi stratejilerinin kullanılmasında anlamlı bir faktör olduğu, diğer yandan cinsiyet, lise türü, öğrencilerin genel not ortalamaları, İngilizce ve Fransızca hazırlık programlarına katılım ve son olarak birinci sınıfta ikinci dönemde verilen ortak İngilizce dersindeki başarılarının anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Son olarak, kullanılan enstrümanın beş boyutunun tamamında, birinci sınıfta ilk dönemde verilen ortak İngilizce dersindeki başarının anlamlı bir faktör olduğu ve ayrıca İngilizce hazırlık programına katılımın öğrencilerin kelime öğrenirken Duygu Kontrol stratejilerini kullanmalarında etkili bir rol oynadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the self-regulating capacity in vocabulary learning among trilingual learners in higher education context. Focusing on students enrolled in a trilingual bachelor's program at a foundation university in Türkiye, this study investigated if the perceived overall use of self-regulating capacity in vocabulary learning differed among trilingual learners based on gender, type of high school, years of undergraduate education, achievement as measured by the CGPA, achievement in the core English language classes, and participation in English and French preparatory program. Utilizing a cross-sectional single site survey, data were gathered from 83 students using the Self-Regulatory Vocabulary Learning Capacity Scale (Tseng et al., 2006) questionnaire was administered. The findings reveal that among five facets of the instrument, Environmental Control strategies were the most commonly employed, while Metacognitive Control strategies were the least utilized. Achievement in the first core Freshman English course emerged as a significant factor regarding the employment of self-regulatory strategies in vocabulary learning. In contrast, factors such as gender, type of high school, students' CGPA scores, participation in English and French preparatory programs and lastly their achievement in the second core Freshman English course did not reveal any significant differences. Finally, the results showed, for all five-facets, achievement in the first core Freshman English course was a significant factor; additionally, it was found that English preparatory program participation plays a substantial role in the use of Emotion Control strategies among students when learning vocabulary.