Soysallı göleti (Kayseri) plankton faunası ve florası üzerine bir araştırma
A research on plankton fauna and flora of soysalli pond (Kayseri)
  1. Tez No: 895889
  2. Yazar: MERVE ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye' nin en önemli kuş cenneti olan Sultan Sazlığı sulak alanının doğal kaynağı olan Soysallı Göletinde gerçekleştirilen bu çalışmada Soysallı Göletinin planktonik faunası ve florası araştırılmış ayrıca gölün bazı fiziksel ve kimyasal parametreleri de örnek alımı sırasında arazide ölçülmüştür. Soysallı Göleti; İç Anadolu Bölgesi, Kayseri İli sınırları içerisinde, Erciyes Dağı'nın batısında bulunmaktadır. Örnekler belirlenen 5 farklı istasyondan Mayıs 2015 tarihinde; tek seferde toplanmıştır. Taksonomik değerlendirme (kalitatif analiz) için plankton örneklerinin toplanmasında, Hensen tipi Hydro-Bios Kiel plankton kepçesi (25 cm yarıçaplı ve 55 µm göz açıklığına sahip) kullanılmıştır. Toplanan örnekler, 100 ml lik şişelerde muhafaza edilerek, % 4'lük formaldehit solüsyonu ile tespit edilmiştir. Kavanozların üzerine istasyon numarası ve tarih yazılmıştır. Kalitatif analizlerinin yapılması için laboratuvara getirilmiş ve tür teşhisleri yapılmıştır. Su sıcaklığı (°C), pH, elektiriksel iletkenlik (µS/cm) , secchi diski görünürlüğü (cm) ve çözünmüş oksijen (mg/L) ölçümleri; WTW 34Ci marka multiparametre cihazın ile Secchi Diski Görünürlüğü, 20 cm çapındaki Secchi diski yardımıyla arazide ölçülmüştür. Soysallı Göleti'nde seçilen 5 istasyondan toplanan örneklerden; 20 fitoplankton türü ve 61 zooplankton tür teşhis edilmiştir. Fitoplanktonda hâkim alg grubu 15 tür ile Heterokontophyta'dır ardından sırasıyla, Cyanobacteria'dan 2 tür, Charophyta ̓ dan 1 tür, Chlorophyta'dan 1 tür ve Dinoflagellata ̓ dan 1 türdür. Zooplanktonlardan, üç farklı divizyoya ait toplam 61 türden 57'si Rotifera, 2'si Copepoda ve 2'si ise Cladocera olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in Soysallı Pond, which is the natural source of the Sultan Sazlığı wetland, which is the most important bird sanctuary in Turkey, the planktonic fauna and flora of Soysallı Pond were investigated, and some physical and chemical parameters of the lake were measured in the field during sampling. Soysallı Pond; It is located to the west of Mount Erciyes, within the borders of the Central Anatolia Region, Kayseri Province. Samples were collected from 5 different stations in May 2015; collected in one go. Hensen type Hydro-Bios Kiel plankton scoop (25 cm radius and 55 µm mesh opening) was used to collect plankton samples for taxonomic evaluation (qualitative analysis). The collected samples were stored in 100 ml bottles and fixed with 4% formaldehyde solution. The station number and date are written on the jars. They were brought to the laboratory for qualitative analysis and species identification was made. Water temperature (°C), pH, electrical conductivity (µS/cm), Secchi disk visibility (cm) and dissolved oxygen (mg/L) measurements; Secchi Disc Visibility was measured in the field with the help of a 20 cm diameter Secchi disc with the WTW 34Ci brand multiparameter device. From the samples collected from 5 stations selected in Soysallı Pond; 20 species of phytoplankton and 61 species of zooplankton have been identified. The dominant algae group in phytoplankton is Heterokonophyta with 15 species, followed by 2 species from Cyanobacteria, 1 species from Charophyta, and 1 species from Chlorophyta and Dinoflagellata, respectively. It was determined that a total of 61 species belonging to three zooplanton divisions were represented by 57 species of Rotifera, 2 species of Copepoda and 2 species of Clodecera.