İşverenin iş kazalarından kaynaklanan tazminat sorumluluğu
Employer's liability for compensation arising from work accidents
- Tez No: 895890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ve alınan tedbirlere rağmen iş kazaları önlenememektedir. Çalışanlar iş kazası neticesinde çoğunlukla mesleki iş görme kapasitelerinin tümünü ya da bir bölümün kaybetmekte, bedensel ve manevi zararlar görmekte ve bazen ölmektedirler. İş kazasına maruz kalan çalışanların yakınları da kaza sebebiyle maddi ve manevi zarar görmektedirler. Çalışanların ve yakınlarının maruz kaldıkları ve tazmin edilme olanağı olan zararlar açısından, iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenin sorumluluğu doğmaktadır. İşverenin iş kazasından doğan sorumluluğunun kaynağı bakımından doktrin görüşleri ve yargı kararlarında farklı görüşler bulunmaktadır. İşverenin iş kazası sebebiyle hukuki sorumluluğunun oluşabilmesi için, görülen iş ile meydana gelen kaza ve zarar arasında uygun nedensellik bağının bulunması gerekir. İşverenin iş kazasından kaynaklanan hukuki sorumluluğunun kapsamına; maddi tazminat, manevi tazminat ve destekten yoksun kalma tazminatı girmektedir. Ayrıca, şartları varsa Sosyal Güvenlik Kurumu'nun rücu davası açması ve davayı kazanması halinde, işveren bu ödemeleri de yapmakla sorumludur. Çalışmada iş kazasının tanımı ve unsurları, sonrasında bahsedilen tazminatların şartları, doktrin görüşleri ve Yargıtay kararları çerçevesinde açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, despite the developing technology and the measures taken, work accidents cannot be prevented. As a result of work accidents, employees often lose all or part of their professional capacity, suffer physical and moral damage, and sometimes die. Relatives of employees who are exposed to work accidents also suffer material and moral damage due to the accident. The employer who does not fulfill his occupational health and safety obligations is liable for the damages that employees and their relatives are exposed to, and which can be compensated. There are different opinions in doctrine and judicial decisions regarding the source of the employer's liability arising from work accidents. In order for the employer to be legally liable for a work accident, there must be an appropriate causal link between the work performed and the accident and damage that occurred. The scope of the employer's legal liability arising from work accidents; It includes material compensation, non-pecuniary damage and loss of support compensation. In addition, if the Social Security Institution files a recourse lawsuit and wins the case, the employer is responsible for making these payments. In the study, the definition and elements of work accident will be explained within the framework of the conditions of the mentioned compensations, doctrinal opinions and Court of Cassations decisions.