Kamu hastaneleri muhasebe bilgi sisteminde risk analizi ve riske cevap verme
Risk analysis and risk response in public hospitals accounting information system
- Tez No: 895907
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET ÇALIYURT, DOÇ. DR. SEZER BOZKUŞ KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Birçok ülkede yürürlüğe konulan mali yönetim reformlarının kamu kurumlarında meydana getirdiği değişim, değişimin sonuçları ve etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılmıştır. Tahakkuk esaslı muhasebe, iç kontrol ve risk yönetimi kavramları reformların kamu kurumlarına getirdiği yeniliklerdendir. Bu alanda yapılan araştırmaların çoğu nitel analizle yapılan, değişimin sonuç ve etkilerine odaklanmış araştırmalardır. Tez çalışmamızda kamu kurumunda değişimin sonuç ve etkilerinden daha ziyade mali olayların başlangıç noktasına odaklanılmıştır. Bir kamu hastanesinin bilgi yönetim sisteminde mali sonuç doğuran elektronik sağlık kayıtları ile muhasebe bilgi sistemi arasındaki ilişki nicel analiz yapılarak incelenmiştir. Elektronik sağlık kayıtlarının muhasebeleşme süreci incelenerek riskler tespit edilmiştir. Muhasebe veri analitiği kullanılarak risk analizi yapılmıştır. Öncelikle elde edilen elektronik sağlık kayıtlarına ait satış gelirleri Benford Yasası ile gerçeğe uygun olduğu tespit edilmiştir. Sonrasında elektronik sağlık kayıtlarına ait mali tablo değişkenleri ile tek düzen muhasebe sistemi mali tablo değişkenleri Beneish Modelinden faydalanılarak probit analizi yapılmıştır. Araştırmamızda elektronik sağlık kayıtlarının gerçeğe uygun olarak mali tablolara yansımadığı sonucu bulunmuştur. Kamu hastanesinin mali tablolarının gerçeğe uygun bilgiyi üretmesi için çözüm önerileri getirilerek araştırmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been conducted on the changes, results and effects of financial management reforms implemented in many countries in public institutions. The concepts of accrual accounting, internal control and risk management are innovations brought to public institutions by reforms. Most of the studies conducted in this field are qualitative studies focused on the results and effects of change. In our thesis study, the starting point of financial events was focused on the results and effects of change in a public institution rather than the results and effects of change. The relationship between electronic health records that have financial consequences in the information management system of a public hospital and the accounting information system was examined by quantitative analysis. The accounting process of electronic health records was examined and risks were determined. Risk analysis was conducted using accounting data analytics. First of all, it was determined that the sales revenues of the obtained electronic health records were true to life with Benford's Law. Then, probit analysis was conducted using the Beneish Model for the financial statement variables of the electronic health records and the financial statement variables of the uniform accounting system. In our research, it was found that electronic health records were not reflected in the financial statements truthfully. Our research was completed by proposing solutions for the financial statements of the public hospital to produce truthful information.