Transcriptome analysis of ovine mammary epithelial cells: Investigating immunomodulatory target genes for ovine mastitis in vitro
Koyunlarda meme epitel hücrelerinin transkriptom analizi: Koyun mastitisi için immunomodülatör genlerin in vitro araştırılması
  1. Tez No: 895934
  2. Yazar: SAIF ADIL ABBOOD AL-JANABI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULAŞ ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yüksek verimli transkriptomik analiz, patojenlere karşı konak savunma tepkileriyle ilişkili gen ekspresyonu modellerinin belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Konak savunma mekanizmaları, koyun meme bezindeki epitel hücrelerinin proaktif tepkisine dayanır. Bu savunma mekanizmasının hayvan sağlığı ve refahı için önemine rağmen, emziren koyunlarda mastitise neden olan patojenlere karşı meme epitel hücrelerinin direnci ve patogenezi hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. Bu nedenle, mevcut çalışma, in vitro olarak Staphylococcus aureus (S. aureus) ile uyarılan koyun meme epitel hücrelerinin gen ekspresyonu profillerini, yüksek verimli RNA-Seq teknolojisini kullanarak araştırmayı amaçlamıştır. Biyoenformatik analiz, uyarılan grupta, uyarılmayan kontrol grubuna kıyasla, 172 yukarı düzenlenmiş ve 3 aşağı düzenlenmiş gen dahil olmak üzere toplam 175 farklı şekilde ifade edilen gen (DEG) ortaya koymuştur. Gen ontolojisi açıklaması ve işlevsel yol analizi, bu DEG'lerin öncelikle protein sentezi için gerekli olan ve patojenlerin ilk hedefi olan ribozomal işlevlerde ve ayrıca bağışıklık tepkisi düzensizliğinde, enfeksiyonda, fagositozda ve epitel hücrelerinin bakteriyel istilasında yer aldığını göstermiştir. RNA-Seq sonuçlarının doğruluğunu analiz etmek için qRT-PCR kullanılmıştır. Bu bulgular, koyun meme epitel hücrelerinin S. aureus uyarımına nasıl yanıt verdiğini anlamaya önemli katkılarda bulunarak, özellikle koyun meme epitel hücrelerindeki bağışıklık savunma mekanizmalarıyla ilgili daha fazla araştırma için bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
High-throughput transcriptomic analysis plays a crucial role in identifying gene expression patterns associated with host defense responses against pathogens. Host defense mechanisms hinge on the proactive response of mammary epithelial cells in the ovine mammary gland. Despite the importance of this defense mechanism for animal health and welfare, there is limited knowledge regarding the resistance and pathogenesis of mammary epithelial cells against pathogens causing mastitis in lactating sheep. Therefore, the current study aimed to investigate the gene expression profiles of ovine mammary epithelial cells stimulated with Staphylococcus aureus (S. aureus) in vitro, utilizing high-throughput RNA-Seq technology. Bioinformatic analysis revealed a total of 175 differentially expressed genes (DEGs), including 172 up-regulated and 3 down-regulated genes in the stimulated group compared to the non-stimulated control group. Gene ontology annotation and functional pathway analysis indicated that these DEGs are primarily involved in ribosomal functions, essential for protein synthesis and the first target of pathogens, as well as in immune response dysregulation, infection, phagocytosis, and bacterial invasion of epithelial cells. qRT-PCR was used to analyze the quality of the RNA-Seq results. These findings significantly contribute to the understanding of how ovine mammary epithelial cells respond to S. aureus stimulation, providing a foundation for further research, particularly regarding the immune defense mechanisms in ovine mammary epithelial cells.