Üç boyutlu eklemeli tasarımların kutnu kumaşı ile giysi tasarımlarına uygulanması
Application of 3d additive designs to clothing designs with kutnu fabric
  1. Tez No: 895938
  2. Yazar: FATMA NUR YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknoloji, insan hayatının her alanında önemli bir yere sahiptir ve sürekli olarak gelişim eğilimindedir. Teknolojinin bu gelişimine ayak uyduramayan birçok farklı sektör işlevini kaybederken, teknolojik gelişimi takip eden sektörler sürekli dönüşüm içerisindedir. Geleceğin teknolojisi olarak nitelendirilen üç boyutlu üretim teknolojisi, tekstil ve moda tasarımı alanında devrim sayılabilecek gelişmelerden biri olarak özellikle 2000'li yıllardan sonra ön plana çıkmıştır. Üç boyutlu baskı ya da eklemeli imalat olarak da adlandırılan dijital üretim teknolojisi, tasarımların belirli bir hacme sahip nesneler halini almalarına olanak sağlamaktadır. Üç boyutlu yazıcılar; malzeme, tasarım ve üretim süreçlerini birleştiren teknolojik bir yenilik olarak seri üretim yerine tasarımların kişiye özel üretimi mümkün kılmaktadır. Çalışma kapsamında, tekstil ve moda alanında üç boyutlu üretim teknolojisi kullanılarak eklemeli yüzey tasarımları yapılmıştır. Bu tasarımlar, geleneksel kutnu kumaşı ile üretilen 6 adet tasarıma entegre edilerek yenilikçi bir tasarım anlayışı benimsenmiştir. Bu sayede, Gaziantep'e özgü unutulmaya yüz tutmuş kutnu kumaşına yenilikçi ve güçlü bir kimlik kazandırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology holds a significant place in every aspect of human life and is tends to constantly evolve. While many different sectors that cannot keep up with this development of technology lose their functions, sectors that follow technological developments are in constant transformation. Three-dimensional printers, described as the technology of the future, have come to the fore as one of the revolutionary developments in the field of textile and fashion design, especially after the 2000s. Digital manufacturing technology, also known as 3D printing or additive manufacturing, enables designs to become objects with a certain volume. Three-dimensional printers attract attention as a technological innovation that integrates material, design and production processes and allows designs to be made individually. Within this study, three-dimensional production technology additive surface designs were made in the field of textile and fashion. In this context, an advanced design approach was adopted by integrating into 6 dresses with traditional kutnu fabric, and an advanced and strong identity was given to the forgotten kutnu fabric unique to Gaziantep.