Akıllı tekstil üretimi ve üç boyutlu yazıcıların moda tasarım sürecine entegrasyonu
Smart textile production and integration of three-dimensional printers into the fashion design process
- Tez No: 887691
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLŞEN SÜNTER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, üç boyutlu baskının geniş kapsamlı etkilerini ve moda endüstrisindeki geleneksel sınırlamaları aşan dönüşümünü incelemektedir. Başlangıçta eklemeli üretim olarak bilinen üç boyutlu baskı, inovasyon merkezi haline gelmiş ve çeşitli endüstrilerde karmaşık tasarımların ve işlevsel prototiplerin gerçekleştirilmesi için benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Moda endüstrisindeki bu entegre teknoloji, geleneksel hazır giyim üretim yöntemlerine meydan okuyarak bir paradigma değişimi yaratmaktadır. üç boyutlu baskı, tasarımcılara sınırsız yaratıcılık sunarak kişiye özel aksesuarların, avangart tasarımların ve kusursuz kıyafetlerin üretimini kolaylaştırmaktadır. Bu araştırma, moda endüstrisinde üç boyutlu baskının evrimini yakından izlemekte ve dönüştürücü etkilerini açıklamaktadır. Aynı zamanda, üç boyutlu baskının sadece moda endüstrisinde değil, tıp, mühendislik, mimarlık ve askeriye gibi diğer sektörlerde de kullanımını incelemektedir. Bu proje,“Bilgeliğin Kanatları”adını taşıyan giysi kapsül koleksiyon önerisi hazırlanması amaçlanmaktadır. Bu amaca yönelik, öncelikle Adobe Illustrator ve Photoshop programları kullanılarak giysi formlarının artistlik şekilleri nasıl oluşturulduğu ele alınmıştır. Daha sonra bilgisayar destekli tasarım sistemi kullanılarak giysilerin ve aksesuarların kalıpları oluşturulmuştur. Çalışmanın gerçek olarak ürün haline getirilmesi için temel tasarımından dikim aşamasına kadar olan süreci detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Araştırmanın sonunda, ileri üç boyutlu baskı teknikleri kullanılarak yapılmış iki giysi ve dört aksesuar tasarımı sergilenmektedir. Bu örnekler, ileri teknoloji ile sanatsal becerilerin birleşimini ortaya koyarken, teknolojinin moda endüstrisindeki potansiyelini de gözler önüne sermektedir. Teknoloji ve yaratıcılığın etkileşiminde, moda endüstrisinde üç boyutlu baskı tasarımın dönüşümünü vurgulayan bu araştırma, giyilebilir sanat alanında yeni bir bakış sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the transformative impact of three dimentional printing in the fashion industry, demonstrating its ability to transcend traditional boundaries. Originally known as additive manufacturing, three dimentional printing has become a hub of innovation, enabling the creation of intricate designs and functional prototypes across various sectors. In fashion, this technology revolutionizes garment production, offering designers limitless creativity to produce customized accessories, avant-garde designs, and perfectly tailored garments. The research tracks the evolution of three dimentional printing in fashion and its broader applications in medicine, engineering, architecture, and the military. It culminates in a clothing collection proposal titled“Wings of Wisdom,”detailing the creation of artistic forms using Adobe Illustrator and Photoshop, and the development of clothing patterns with computer-aided design systems. The study thoroughly explains the process from initial design to the sewing stage, transforming concepts into real products. Finally, the research showcases two clothes and set of accessories designs made with advanced three dimentional printing techniques, illustrating the fusion of technology and artistry. These examples highlight the potential of three dimentional printing in the fashion industry, providing valuable insights into the evolution of wearable art through this innovative technology.