Mobil evlerin yeşil bina standartlarına uyumu: Sistematik literatür taraması
Compliance of mobile homes with green building standards: Systematic literature review
  1. Tez No: 895955
  2. Yazar: İBRAHİM ENGİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORKMAZ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İnsanoğlu varoluşundan bugüne kadar barınma ve diğer ihtiyaçları için çeşitli malzemeler kullanarak çeşitli yapılar inşa etmiştir. Barınma problemi, günümüz dünyasında ihtiyaçları karşılarken aynı zamanda ergonomik özellikleri barındıran yaşam ve konfor sunan alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde, çevresel sürdürülebilirlik yapı (KENT) sektöründe giderek artan barınma problemleri için artan stratejik hedeflerin alınmasına ihtiyaç gerektirmektedir. Sürdürülebilir ve dirençli kent tasarımı ve planlaması, akıllı şehir uygulamaları, doğa temelli çözümler, etkin su yönetimi, kent tarımı uygulamaları, sıfır atık uygulamaları, yeşil ulaşım uygulamalarının tümü daha kapsayıcı ve daha adil bir yaşam konforu sağlayacaktır. Çalışmamız içeriğinde; barınma amaçlı kullanılan mobil evlerin enerji verimliliği, malzeme seçimi, su yönetimi, atık yönetimi gibi yeşil bina prensiplerine uyumunu değerlendiren çalışmalar taranmış. Veri tabanları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen makaleler incelenmiş. Literatür taraması sonuçları, mobil evlerin yeşil bina standartlarına uyumunun belirli alanlarda iyileştirilebileceği, özellikle enerji verimliliği ve malzeme kullanımı konularında bazı başarı öyküleri bulunmakla birlikte, su yönetimi ve atık yönetimi alanlarında görülen eksikliklere ulaşılmıştır. Doğa ile uyumlu bir yaşamın simgesi haline gelen ve her geçen gün yaygınlaşan mobil evlerin amacından çıkarak doğada kalıcı konvansiyonel bir yapıya dönüşmesinin ve doğanın kaynaklarının tüketilmesi ve kirletilmesinin engellenmesine yönelik olarak doğadaki her bir mobil evin, özellikle ev tipi karavan olarak geçen tiny house'ların yeşil bina sertifikasına sahip olması için bu evlere özel bir yeşil bina standardı dizaynı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout human history, various materials have been used to construct a wide range of structures to meet the need for shelter and other necessities. In today's world, the issue of shelter has evolved into the creation of spaces that not only meet basic needs but also provide ergonomics and comfort. The growing housing challenges in the construction (urban) sector now demand the implementation of increasingly strategic goals, particularly in the context of environmental sustainability. Sustainable and resilient urban design and planning, smart city applications, nature-based solutions, effective water management, urban agriculture practices, zero-waste applications, and green transportation initiatives will all contribute to a more inclusive and equitable quality of life. In our study, we reviewed research that assesses the compliance of mobile homes with green building principles, such as energy efficiency, material selection, water management, and waste management. Through database searches, we analyzed the articles obtained and found that, while there are some success stories in areas like energy efficiency and material usage, mobile homes show deficiencies in water and waste management. To prevent mobile homes particularly tiny houses, which have become a symbol of living in harmony with nature and are increasingly popular from turning into permanent conventional structures that consume and pollute natural resources, a specialized green building standard has been designed for these homes. This standard aims to ensure that each mobile home, especially those categorized as tiny houses, is certified as a green building.