Tünel kalıp ve konvansiyonel kalıp sistemleri ile tasarlanmış betonarme tip yapının yapısal maliyet ve sismik davranış parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of the structural cost and seismic behavior parameters of reinforced concrete structures designed with tunnel formwork and conventional formwork systems
- Tez No: 895954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BOZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Doğal afetler, son yıllarda dünya genelinde artış göstermekte ve Türkiye'yi de büyük ölçüde etkilemektedir. Artan düzensiz yapı stoğu nedeni ile özellikle son zamanlarda depremler, binlerce yapının hasar görmesine, yıkılmasına ve insanların hayatını kaybetmesine yol açmıştır. Bu nedenle yapı güvenliği, dünyada ve ülkemizde de yönetmeliklerde yapılan değişikliklerle düzenlenmeye çalışılmaktadır. Ayrıca artan göç nedeniyle büyük şehirlerde konut ve yerleşim sorununu çözmek amacıyla farklı yapısal taşıyıcı sistemler ele alınmaktadır. Bu tez çalışmasında tip betonarme bir yapı, ETABS yapı analiz programında statik sistemini perde duvar ve kirişsiz döşemelerin oluşturduğu tünel kalıp ve statik sistemini çerçeveler ve perdelerin oluşturduğu konvansiyonel yapı sistemleri için ayrı ayrı 2018 yılında yayınlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği maddelerine uygun şekilde modellenmiştir. Aynı yükleme ve zemin koşullarında tasarlanmış iki sistemin analiz sonuçları, yapı maliyeti ve sismik davranış parametreleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters have become more frequent in the world recently, and they have a significant impact on Turkey. Recently, earthquakes have caused thousands of structures to be demolished or severely damaged, resulting in the loss of lives and damage to thousands of buildings due to the expanding irregular building stock. Because of this, efforts are being made to alter national and international rules in order to incorporate provisions pertaining to building safety. Additionally, various structural carrier systems are taken into consideration in order to address the housing and settlement issue that large cities are facing as a result of increased migration. The study involves the individual modeling of a standard reinforced concrete building in the ETABS building analysis software. The building is analyzed for tunnel formwork with frames and shear walls, as well as for conventional structural systems with shear walls and beamless slabs. The analysis is conducted in compliance with the regulations outlined in the 2018 Turkish Building Earthquake Code. A comparison is made between the two systems' seismic behavior parameters, construction costs, and analysis results under identical loads and soil conditions.