Genel ve operasyonel hava trafiğinin yer aldığı hava sahalarında mevcut kısıtların incelenmesi ve kısıtlara uygun yaklaşma prosedürlerinin tasarlanması
Reviewing current restrictions in airspaces where general and operational air traffic takes place and designing approach procedures in accordance with the constraints
- Tez No: 895963
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Havacılık sektöründeki her geçen gün artan talep beraberinde hava trafiğinde de artış oluşturmaktadır. Hava trafiğindeki artışa rağmen havacılık emniyetinden ödün vermeden mevcut talebi yakıt ve zaman tasarrufu sağlayacak şekilde karşılamak gerekmektedir. Bu doğrultuda uçuşu etkileyen mânialar, yasaklı/tahditli/tehlikeli sahalar ve diğer uçuşların yarattığı etkileşimler nedeniyle uçuş rotasının etkin ve verimli olması için düzenlemelere ihtiyaç vardır. Uluslararası kurallar çerçevesinde emniyetli uçuşun sağlanması, insan hatalarını ortadan kaldırılması ve iş yükünün azaltılması amacıyla önceden hazırlanarak yayımlanan prosedürlerle uçuş rotası düzenlemeleri yapılmaktadır. Birden fazla havalimanı bulunan yoğun hava sahalarında farklı tip uçakların farklı görevler icra etmesi, coğrafi koşullar ve yoğun nüfuslu yerlerde uçuşlara getirilen kısıtlar gibi pek çok faktör uçaklar için en uygun prosedürün uygulanmasını mümkün kılmamaktadır. Ancak gelişen teknolojinin de yardımıyla Performansa Dayalı Seyrüsefer (Performance Based Navigation, PBN) uygulamaları bu durumlarda pilota ve hava trafik kontrolörüne büyük kolaylık sağlayarak emniyetli, etkin ve verimli uçuşun yapılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, yoğun hava trafik faaliyeti yürütülen Ankara Terminal Kontrol Sahasında (Terminal Control Area, TMA) bulunan Etimesgut meydanı için mevcut olan pek çok kısıt altında Standart Geliş Rotası (Standart Arrival Route, STAR) önerilerek tasarlanmıştır. Tasarlanan STAR ile elde edilen avantaj ve dezavantajlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing demand in the aviation industry also increases air traffic. Despite the increase in air traffic, it is necessary to meet the current demand in a way that saves fuel and time without compromising aviation safety. In this regard, regulations are needed to ensure that the flight route is effective and efficient due to obstacles affecting the flight, prohibited/restricted/dangerous areas, and interactions created by other flights. Flight route arrangements are made with previously prepared and published procedures to ensure safe flight within the framework of international rules, eliminate human errors, and reduce the workload. Many factors, such as the fact that different types of aircraft perform various tasks in busy airspaces with more than one airport, geographical conditions, and restrictions on flights in densely populated areas, do not make it possible to apply the most appropriate procedure for aircraft. However, with the help of developing technology, Performance Based Navigation (PBN) applications provide great convenience to the pilot and air traffic controller in such situations and ensure safe, effective, and efficient flight. In this study, a Standard Arrival Route (STAR) has been proposed and designed for Etimesgut airfield, located in the Ankara Terminal Control Area (TMA), where intense air traffic activity is conducted under many existing constraints. The advantages and disadvantages obtained with the designed STAR have been examined.