Şeker fabrikalarında risk değerlendirmesine yönelik iki yöntemin karşılaştırması: Burdur Şeker Fabrikası örneği
A comparison of two methods for risk assessment in sugar factories: The case of Burdur Sugar
  1. Tez No: 895966
  2. Yazar: BENGİSU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ER AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye Şeker Fabrikaları kuruluşundan bu yana ülkemize katkı sağlamaktadır. Ülkemizde ve dünyada önem arz eden kristal beyaz şekerin üretim sürecinde sık sık iş sağlığı ve güvenliği (İSG) sorunları yaşanmaktadır. Her fabrika birbirinin aynı üretim basamaklarını barındırsa da yaşanan İSG problemlerinin veya iş kazasının şekli, olasılığı ve şiddeti çalışan fabrikaya özgüdür. Bu sebeple risk analiz yöntemleri belirlenirken tehlikelerin ve risk puanlamalarının uygulamaya daha uygun ve hızlı sonuç verecek şekilde seçilmesi önemlidir. Bu çalışmada ülkemizde faaliyet gösteren 15 adet şeker fabrikası içinden Burdur Şeker Fabrikası alan çalışması olarak seçilmiş, fabrikanın mevcut risk analizi incelenmiş ve fabrikadaki iş kazalarının en çok gerçekleştiği bölüm olan ham fabrika kısmında“Fine Kinney Risk Analizi”risk değerlendirme yöntemiyle risk analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar mevcut risk analizi ile karşılaştırılmış olup, Burdur Şeker Fabrikası Ham Fabrika kısmında“Fine Kinney”yöntemi ile yapılan risk analizi ile sıklık çarpanının“L Tipi 5x5 Matris”yöntemine kıyasla daha hassas sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkish Sugar Factories have been contributing to our country since its establishment. Occupational health and safety (OHS) problems are frequently experienced during the production process of crystal white sugar, which is important in our country and in the world. Although each factory has the same production steps, the form, probability and severity of occupational health problems or occupational accidents are specific to the operating factory. For this reason, when determining risk analysis methods, it is important to choose hazards and risk scores in a way that is more suitable for application and provides faster results. In this study, Burdur Sugar Factory, among the 15 sugar factories operating in our country, was selected as a field study, the current risk analysis of the factory was examined, and risk analysis was carried out with the“Fine Kinney Risk Analysis”risk assessment method in the raw factory section, which is the section where the most work accidents occur in the factory. The results obtained were compared with the existing risk analysis, and it was seen that the frequency multiplier with the risk analysis performed with the“Fine Kinney”method in the Raw Factory section of Burdur Sugar Factory gave more sensitive results compared to the“L Type 5x5 Matrix”method.