Acil serviste diyaliz alan hastalarda sıvı yükünü öngörmede ultrasonografik B-line ,vena cava inferior kollabilisite indexi ve stroke volüm ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ultrasonographic B-line, vena cava inferior collapsibility index and stroke volume measurements in predicting fluid load in patients receiving dialysis in emergency department
  1. Tez No: 895982
  2. Yazar: ÖZGE KARA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARBEK AKARCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Acil serviste diyaliz kararı verilen hastalarda ultrasonografik B çizgisi, VKİKİ ve Stroke volüm ölçümlerindeki değişikliklerin sıvı yükünü öngörmedeki uygulanabilirliği ve başarılarının karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Prospektif, metodolojik ve gözlemsel nitelikteki çalışma Temmuz 2023 - Temmuz 2024 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde gerçekleştirildi. Nefroloji uzman hekimi görüşüyle acil diyaliz endikasyonu konulan 98 hasta çalışma için seçildi. Seçilen hastaların 10'u diyaliz esnasında arrest olması ve hastaların 5'inde de yeterli ultrasonografik ekojenite elde edilememesinden dolayı çalışmadan çıkarıldı. Hastaların diyaliz öncesi ve sonrası eş zamanlı USG ile B çizgisi, VKİ çapı, VKİKİ, LVOT VTI ve stroke volüm ölçümleri değerlendirildi. Bulgular: Bir yıllık dönem içinde çalışmamıza dâhil edilen hastaların ortanca yaşı 68'di ve %53,0'ı kadındı. Hastaların %86,7'sinde ek hastalık vardı. En sık rastlanan ek hastalık %65,1 ile KBY' idi. En sık başvuru şikâyeti %75,9'u ile nefes darlığı idi. Acil servis tanılarının %74,8'i dekompanze kalp yetmezliği hastaları oluşturmaktadır. Diyaliz öncesi ve sonrası vital bulgulara bakıldığında; ortalama sistolik ve diyastolik arter basıncı ile nabızda istatistiksel olarak anlamlı düşüş saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to compare the applicability and success of changes in ultrasonographic B line, VCII and stroke volume measurements in predicting fluid load in patients who were decided to dialysis in the emergency department. Materials and Methods: The prospective, methodological and observational study was conducted between July 2023 and July 2024 in Ege University Faculty of Medicine Emergency Department. A total of 98 patients with an emergency dialysis indication based on the opinion of a nephrology specialist were selected for the study. Ten of the selected patients were excluded from the study due to arrest during dialysis and 5 patients were excluded due to insufficient ultrasonographic echogenicity. B-line, VCI diameter, VCICI, LVOT VTI and stroke volume measurements were evaluated by simultaneous ultrasound before and after dialysis. Results: The median age of the patients included in our study within a one-year period was 68 years and 53.0% were female. Comorbidity was present in 86.7% of the patients. The most common comorbidity was CRF with 65.1%. The most common presenting complaint was dyspnoea with 75.9%. Decompensated heart failure patients accounted for 74.8% of the emergency department diagnoses. Pre- and post-dialysis vital signs showed statistically significant decreases in mean systolic and diastolic arterial pressure and pulse rate.