Fikri ve sınai mülkiyet ve teşvik mevzuatı çerçevesinde teknokentlerdeki Ar-Ge faaliyetleri
R&d activities in technoparks within the framework of intellectual and industrial property and incentive legislation
- Tez No: 895981
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ACAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yenilikçi fikirler, araştırma ve geliştirme yoluyla geliştirilerek ticari ürün veya hizmetlere dönüştürülür. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri, şirketlere yeni ürünlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve pazarlanması konusunda önemli bir avantaj sağlar. Şirketler sürdürülebilirlik ve rekabet avantajı sağlamak için araştırma ve geliştirmeyi çok önemli görmektedir. Ar-Ge artık şirketler için vazgeçilmez bir kavramdır. Böylece araştırma ve geliştirme stratejik planlamaya dahil edilmiştir. Şirketler araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile pazarda rekabet edebilirler. Araştırma ve geliştirme maliyetleri düşürür ve karı artırır, şirketlere rakiplerinden daha iyi ürün ve hizmetler geliştirme fırsatı verir ve geri dönüşün anlık değil uzun vadeli olmasından dolayı önemlidir. Sürekli iyileştirme ve yenilik, araştırma ve geliştirmenin temel bileşenleridir ve bu sayede başarıya ulaşılır. Teknokentlerde Ar-Ge faaliyetleri gösteren firmalar yer almaktadır. Burada bulunan firmaların temel amacı ürün geliştirme sonucunda üretim, satış ve teknolojik avantajlar, haklar yoluyla yazılım ve tasarım faaliyetleri, bölgenin vergi teşviklerini kullanarak iç ve dış pazarda rekabet avantajı sağlamaktır. Bu çalışma; Ar-Ge faaliyetlerinin anlaşılması, Ar-Ge faaliyetleri kapsamında şirketlere teşvik veren kurumların destek programları, devlet tarafından yürürlüğe konulan 5746/4691 sayılı kanunları, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Özelgeleri çerçevesinde Ar-Ge ve teknolojik faaliyet teşviklerinin sağlanmasının muhasebe ve vergi yönlerinin açıklanması, muhasebe işlemlerinin temel mantığının belirlenmesi ve diğer Ar-Ge teşviklerinin değerlendirilmesi konularında yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Innovative ideas are developed through research and development into commercial products or services. Research and development activities give companies a significant advantage in designing, developing and marketing new products. Companies see research and development as crucial for sustainability and competitive advantage. R&D is now an indispensable concept for companies. Thus, research and development is included in strategic planning. Companies can compete in the market through research and development activities. Research and development reduces costs and increases profits, gives companies the opportunity to develop better products and services than their competitors, and is important because the return is long-term rather than immediate. Continuous improvement and innovation are key components of research and development, and this is how success is achieved. Technopolises are home to companies engaged in R&D activities. The main purpose of the companies located here is to provide production, sales and technological advantages as a result of product development, software and design activities through rights, and competitive advantage in domestic and foreign markets by using the tax incentives of the region. This study will provide guidance on understanding R&D activities, support programs of institutions that provide incentives to companies within the scope of R&D activities, laws numbered 5746/4691 enacted by the state, explaining the accounting and tax aspects of providing R&D and technological activity incentives within the framework of the Revenue Administration's Special Circulars, determining the basic logic of accounting transactions and evaluating other R&D incentives.