FPGA kullanılarak gizli profil Markov modeline dayalı yeni bir görsel şifreleme yönteminin uygulanmas
Implementation of a new visual encryption method based on the profile hidden Markov model using FPGA
- Tez No: 896008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUHAP ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Sistem kaynaklarını minimum düzeyde kullanarak görüntü şifrelemeyi gerçek zamanlı olarak gerçekleştirmek önemlidir. Özellikle büyük boyutlu görüntülerde şifrelemenin verimli ve hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Hedeflenen şifreleme verimliliğine ulaşmak için yüksek hızlarda şifreleme yapabilen bir dijital mimariye sahip olmak gerekmektedir. Bu çalışmada, yüksek boyutlu görüntülerin hızlı şifrelenmesi için Profil Gizli Markov Modelini temel alan bir şifreleme algoritması FPGA üzerinde uygulanmıştır. FPGA'deki tasarım, görüntülerin minimum kaynak tüketimiyle hızlı bir şekilde şifrelenmesini amaçlamaktadır. Yüksek boyutlu görümtüler ile FPGA üzerinde yapılan testler bu beklentiyi doğrulamaktadır. Önerilen dijital mimarinin yüksek verimlilik sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is important to perform image encryption in real time while minimizing system resources. Especially for large-sized images, encryption needs to be performed efficiently and quickly. In order to achieve the targeted encryption efficiency, it is necessary to have a digital architecture that can encrypt at high speeds. In this study, an encryption algorithm based on the Profile Hidden Markov Model for fast encryption of high-dimensional images is implemented on FPGA. The design in the FPGA aims at fast encryption of images with minimum resource consumption. Tests on the FPGA with high dimensional images confirm this expectation. It is believed that the proposed digital architecture will provide high efficiency.