Pasif ayarlı sıvı kolon sönümleyicilerde delikler arasındaki boşluğun sönümleme performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the spacing between orifices on the damping performance in passive-tuned liquid column dampers
- Tez No: 896021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yapısal hareketler, sönümleyc tasarımı ve bunların lşkler yapı dnamğnn ana konularıdır. Sönümleme sstemler, oluşablecek her türlü dış uyartımı dkkate alarak yapıları stablze etmek çn tasarlanmıştır. Yapısal hareketlern azaltılması yapıların bütünlüğünü koruyablmes açısından son derece önemldr. Bu sönümleme sstemler genel olarak aktf ve pasf sönümleme sstemler olmak üzere k sınıfta toplanır. Pasf Ayarlı Sıvı Kolon Sönümleycler -TLCD- bast yapıları ve dışarıdan br enerj grş gerektrmemes nedenyle pratkte terch edlen sstemlerdr ve bu nedenle yapısal salınımların bastırılmasında etkn br şeklde kullanılablrler. Bu tezde, TLCD'nn sönüm performansı, özellkle yük kaybı katsayısının sıvı kolon performansı üzerndek etks dkkate alınarak ncelenmştr. Analtk br model üretld ve hareket denklem 1 boyutlu olarak çözüldü. İk delğn brbrne yakın olması durumunda analtk çözümlern doğrulanması ve analtk modeln yeterl olmadığı durumlarda da blg elde etmek amacıyla deneyler yapılmıştır. Yük kaybı katsayısının hesaplanması brçok çalışmada araştırılmış ve amprk formülasyonlar önerlmştr, ancak sıvı kolonun yük kaybı değer br dz deney uygulanarak elde edleblr. Ayarlanmış sıvı kolon dampernn yük kaybı değern elde etmek çn deneysel br tasarım kullanıldı. Yük kaybı katsayısının, ayarlanmış sıvı kolon damperlernn sönümleme performansı üzerndek etksn gözlemlemek çn br dz deney tamamlandı. Deneysel ve analtk sonuçlara göre sstemn sönüm oranı le dampern yük kayıp katsayısı arasında br lşk tespt edlmştr. TLCD'nn performansının maksmuma çıkarılableceğ k delk arasında optmum br aralık olduğu deneysel olarak tespt edlmştr. Ayrıca deneysel sonuçlara göre sstemn sönümleme katsayısının %10.5 oranında gelştğ not edlmştr.
Özet (Çeviri)
Damping systems are designed to stabilize the structures by concerning any types of external excitations that can occur. Decreasing the structural movements is extremely important for structures to preserve their integrity. Passive Tuned Liquid Column Dampers -TLCD- are preferred systems in practice due to their simple structures and not requiring an external energy input and therefore, they can be effectively used in the suppression of structural oscillations. In this thesis, the damping performance of a TLCD was studied, specifically considering the effect of the head loss coefficient on the performance of a liquid column. An analytical model was produced, and the equation of motions was solved in 1D. Experiments were performed to confirm the analytical solutions and to gain information where the analytical model was not sufficient in the case of two orifices that were close to each other. An experimental design was used to obtain the head loss value of the tuned liquid column damper. A series of experiments were completed to observe the effect of the head loss coefficient on the damping performance of the tuned liquid column dampers. According to experimental and analytical results, a relation between the damping ratio of the system and the head loss coefficient of the damper was noted. It was experimentally monitored that there is an optimum spacing between two orifices where the performance of the TLCD may be maximized. It was also noted that, according to experiments damping ratio of the system was improved by 10.5%.