Parkinson hastalarında ve bakım verenlerinde cihaz destekli tedavilerin farkındalığının incelenmesi
Examining the awareness of devi̇ce- assisted treatments in parkinson's disease patients and their caregivers
- Tez No: 896042
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yeşilkaya M. Parkinson Hastalarında ve Bakım Verenlerinde Cihaz Destekli Tedavilerin Farkındalığının Değerlendirilmesi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2024. Parkinson Hastalarının ve bakım verenlerinin cihaz destekli tedaviler konusundaki farkındalıklarını saptamayı amaçlayan bu çalışma 01.06.22-01.06.23 tarihleri arasında poliklinik kontrolüne gelen Parkinson hastalarının ve bakım verenlerinin sosyoekonomik, demografik verileri, cihaz destekli tedavilerle ilişkili farkındalık düzeyleri; hastaların HBD-BPHDÖ puanları ve Hoehn- Yahr evreleri toplanmıştır. 102 hasta ve 74 bakım verenin farkındalık düzeyleri, sosyoekonomik, demografik, HBD-BPHDÖ puanları ve Hoehn- Yahr evreleriyle kıyaslanmıştır. SAP ve LKİJ için farkındalık oldukça düşük bulunmuştur. DBU için farkındalık yurtdışı çalışmalarla kıyaslandığında nispeten düşük bulunmuştur. Buna en çok etki eden faktör hastaların eğitim seviyesidir. DBU için hasta ve bakım verenlerin bilgileri oldukça yetersiz bulunmuştur. Çalışmamızın geneline bakıldığında; hasta ve bakım verenlerinin SAP ve LKİJ farkındalıkları oldukça düşük bulunmuş, DBU konusunda da bilgi eksiklerinin ve yanlış bilinenlerin çok olduğu görülmüştür. Eğitim düzeyinin farkındalıklar üzerine en çok etkili faktör olduğu ortaya konulmuş olup, bu çalışmadan yola çıkılarak ülkemizdeki Parkinson Hastalarına yönelik cihaz destekli tedavi farkındalığını arttırmak mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Yesilkaya M. Evaluation of Awareness on Device-Assisted Therapies in Patients with Parkinson's Disease and Caregivers. Specialization Thesis, Department of Neurology, Faculty of Medicine, Eskişehir Osmangazi University, Eskişehir, 2024. This study aimed to determine the awareness of Parkinson's disease patients and caregivers regarding device-assisted therapies. Socioeconomic and demographic data, awareness levels related to device-assisted therapies, MDS-UPDRS scores of patients, and Hoehn-Yahr stages were collected from Parkinson's patients and caregivers attending outpatient clinics from June 1, 2022, to June 1, 2023. Awareness levels of 102 patients and 74 caregivers were compared, revealing significantly low awareness levels for SAIP and LKIJ. Awareness for DBS was relatively low compared to international studies, influenced most significantly by patients' educational levels. Information on DBS was found to be inadequate for both patients and caregivers. Overall, awareness of SAIP and LKIJ among patients and caregivers was notably low, with substantial gaps in knowledge and misconceptions regarding DBS. The study highlighted educational attainment as the most influential factor affecting awareness, suggesting that efforts to increase awareness of device-assisted therapies for Parkinson's patients in Turkey could be beneficial based on these findings.