Haydar Aliyev Vakfı: Yumuşak güç ve diplomasi alanındaki faaliyetleri
Heydar Aliyev Foundation: Activities in the field of soft power and diplomacy
- Tez No: 896046
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Devletler, temel olarak güç ve ulusal çıkarları için politika izlemektedir. Bu noktada bir devletin amaçlarına ulaşabilmek için ihtiyaç duyduğu etkenlerden biri güçtür. Güç, temel olarak yumuşak ve sert güç olarak ayrılmaktadır. Sert güç derken genel olarak askeri kuvvetle, yumuşak güç ise devletlerin bir toplumu veya yönetimi çeşitli araçlarla etkileyebilmektir. Ayrıca sert ve yumuşak gücün birlikte kullanmasıyla akıllı güç ortaya çıkar. Bunların yanı sıra yumuşak güçle ilgili olan ekonomik güç de önemli bir başlıktır. Azerbaycan, 1991 yılında bağımsız olmasının ardından öncelikle ülke içindeki ve yakın coğrafyasındaki sorunları çözmeye çalışmıştır. Ülkede istikrar ortamının sağlanmasıyla birlikte uluslararası ilişkilerde daha etkili ve görünür bir aktöre dönüşmeye başlamıştır. Bu bağlamda da çeşitli ülkelere ve toplumlara yapılan yardımlar dikkat çekmeye başlamıştır. Azerbaycan'da kurulan ve ülkenin yumuşak güç noktasında önemli STK'larından biri Haydar Aliyev Vakfı'dır. Azerbaycan'ın Kafkasya'nın en etkili aktörlerinden biri olarak bilinmektedir. Azerbaycan'a yönelik olumlu imaj inşasında söz konusu vakfın çalışmaları kayda değer boyutlardadır. Bu durum Haydar Aliyev Vakfı'nın faaliyetlerini çeşitli açılardan incelenmesini önemli kılmaktadır. Tez çalışmasında vakfın faaliyetleri yumuşak güç kavramı çerçevesinde incelenmiştir. Tez çalışması iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kavramsal ve kuramsal çerçeve oluşturularak tezin faaliyetlerinin değerlendirilmesine teorik zemin hazırlanmıştır. Bu bölümde de uluslararası ilişkilerde güç, yumuşak güç ve yumuşak güç araçları incelenmektedir. İkinci bölümde Azerbaycan dış politikası genel hatlarıyla ele alınırken yumuşak güç boyutu irdelenmiştir. Ayrıca bu bölümde vakfın dış yardımları, yumuşak güce olan katkısı ve diplomasi alanındaki faaliyetleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
States pursue policies mainly for power and national interests. At this point, one of the factors that a state needs to achieve its objectives is power. Power is basically divided into soft and hard power. Hard power generally refers to military force, while soft power is the ability of states to influence a society or administration through various means. In addition, smart power emerges when hard and soft power are used together. In addition to these, economic power, which is related to soft power, is also an important topic. Following its independence in 1991, Azerbaijan first tried to solve the problems within the country and in its neighbouring geography. With the establishment of an environment of stability in the country, it started to become a more effective and visible actor in international relations. In this context, aid to various countries and societies has started to attract attention. The Heydar Aliyev Foundation is one of the most important soft power NGOs in Azerbaijan. Azerbaijan is known as one of the most influential actors in the Caucasus. The work of this foundation is significant in the construction of a positive image of Azerbaijan. This situation makes it important to analyse the activities of the Heydar Aliyev Foundation from various angles. In this thesis, the activities of the foundation are analysed within the framework of the concept of soft power. The thesis consists of two parts. In the first part, the conceptual and theoretical framework is established and the theoretical basis for the evaluation of the activities of the thesis is prepared. In this section, power, soft power and soft power tools in international relations are analysed. In the second chapter, Azerbaijan's foreign policy is discussed in general terms and the soft power dimension is analysed. In addition, in this section, the foreign aid of the foundation, its contribution to soft power and its activities in the field of diplomacy are analysed.