Intolerance of uncertainty and threat extinction learning
Belirsizliğe tahammülsüzlük ve korku sönmesi öğrenimi
- Tez No: 896047
- Danışmanlar: DR. JAYNE MORRISS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmanın amacı, puanlandırma kullanarak belirsizliğe tahammülsüzlük (IU) ve korku sönmesi arasındaki bağlantıyı araştıran önceki araştırmaları detaylandırmaktır. Önceki araştırmalar deri iletkenliği ölçümlerine odaklanırken, bu çalışmada puanlandırmalar kullanılmıştır. Çalışmada 2 günlük korku koşullandırma deneyi (koşullu uyaran şekiller ve koşulsuz uyaran yüksek ses) kullanılmış olup, katılımcıların anksiyetelerini puanlandırmaları koşullu tepki ölçüm aracı olarak kullanılmıştır (N= 88). Belirsizliğe tahammülsüzlükteki bireysel farklılıklar bir anket (IUS-12) kullanılarak ölçülmüştür. Katılımcılar bir koşullandırma görevini tamamlamıştır. Korelasyon analizi sonuçları, belirsizliğe tahammülsüzlüğün, sönme erken ve geç farklılıkları sırasında daha yüksek anksiyete puanlandırmalarıyla ilişkili olmadığını ortaya koymuştur. Ancak, dağılım grafikleri anlamlı olmayan pozitif bir korelasyon göstermektedir. Eşleştirilmiş t-testinden elde edilen sonuçlar, kaygı puanlandırmalarının edinim sırasında öğrenilmiş tehdit işaretine karşı öğrenilmiş güvenlik işaretinde önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Yine, erken sönme için öğrenilmiş tehdit işareti karşı güvenlik işareti sırasında katılımcıların kaygı dereceleri daha büyüktü. Sonuçlar, geç sönme sırasında öğrenilmiş tehdit işaretleri ve güvenlik işaretleri için önemli ölçüde benzer kaygı puanlandırmaları göstermektedir. Önceki araştırmalara dayanarak, deri iletkenliği tepkisi fizyolojik bir ölçümdür, puanlandırmalar ise bireysel öz raporlardır. Bu nedenle, puanlandırmalar kaygı düzeylerini ölçen deri iletkenlik tepkisi kadar güçlü değildir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to expand upon previous research that explored the connection between intolerance of uncertainty (IU) and threat extinction by using ratings. Prior research focused on skin conductance measurements whereas ratings were used in this study.The study used a 2-day threat conditioning experiment (conditioned shapes and unconditioned loud sound) where anxiety ratings were served as a metric of conditioning respondent (N= 88). Individual differences in intolerance of uncertainty were measured by using a questionnaire (IUS-12). Participants completed a conditioning task which involved. Correlation analysis results revealed that intolerance of uncertainty was not associated with larger anxiety ratings during extinction early and late differences. However, scatterplots demonstrate a positive non significant correlation. The results from paired t-test indicate that anxiety ratings were significantly larger for learned threat cue versus learned safety cue during acquisition. Again, anxiety ratings were larger during learned threat cue versus safety cue for extinction early. Results display significantly similar anxiety ratings for learned threat cues and safety cues during late extinction. Based on previous research, skin conductance response is a physiological measure, while ratings are subjective self-reports. Therefore, ratings were not strong enough as skin conductance response measuring anxiety levels.