İki farklı venodilatasyon yönteminin periferik intravenöz kataterizasyon başarısına etkisi
The effect of two different venodilation methods on the success of peripheral intravenous catheterization.
- Tez No: 896045
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ZAYBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Bu araştırma iki farklı venodilatasyon yönteminin periferik intravenöz kataterizasyon başarısına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü yapılmıştır. METOD: Araştırma, Haziran 2023-Mart 2024 tarihleri arasında, Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinin günübirlik kemoterapi biriminde 18-65 yaş arası, araştırmaya katılmayı kabul eden, Türkçe konuşup anlayabilen, ven derecesi 1,2,3 olan hastalarla yapılmıştır. Araştırmada hastalar, turnike grubu (kontrol), manşon grubu ve kuru sıcak uygulama grubu olmak üzere üç grupta incelenmiştir. Her bir grupta 30'ar hasta olmak üzere toplam 90 hasta örnekleme alınmıştır. Araştırmada, periferik intravenöz kateterizasyon öncesinde kontrol grubunda turnike, manşon uygulama grubunda; tansiyon aleti manşonu; kuru sıcak uygulamada girişim bölgesine kuru sıcak uygulama yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında;“Olgu Rapor Formu”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”kullanılmış, veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak, uygun testler ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan ve uygulamanın yapıldığı kurumdan yazılı izin alınmıştır. BULGULAR: Araştırmaya katılan kontrol grubundaki hastaların %63.3'ü kadın, %56.7'si 55-65 yaş grubunda, %46.7'si hafif şişman (25-29,9 kg/m2); manşon uygulama grubundaki hastaların %53.3'ü erkek; %53.3'ü 55-65 yaş grubunda, %43,3'ü (BKI:30-34,9 kg/m2) orta derecede şişman; kuru sıcak uygulama grubundaki hastaların %53.3'ü kadın, %70'i 55-65 yaş grubunda, %43,3'ü (BKI= 18,5-24,9 kg/m2) normal kilodadır. Tüm gruplarda hastaların çoğunluğunda 22 nolu kateter ve girişim için dorsal metakarpal venler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: This randomized controlled study aimed to determine the effect of two different venodilation methods on the success of peripheral intravenous catheterization. METHODS: The study was conducted between June 2023 and March 2024 in the outpatient chemotherapy unit of Çiğli Training and Research Hospital who accept the study between 18-65 of age, able to speak and understand in Turkish and has 1,2,3 vein grades. Patients were divided into three groups: the tourniquet group (control), the cuff group, and the dry heat application group. A total of 90 patients were sampled, with 30 patients in each group. In the study, a tourniquet was used for the control group before peripheral intravenous catheterization, while a blood pressure cuff was applied in the cuff application group, and dry heat was applied to the intervention area in the dry heat application group. Data were collected using the“Case Report Form”and the“Visual Analog Scale”and were analyzed using the SPSS 25.0 program with appropriate tests. Ethical approval and written consent from the institution where the study was conducted were obtained to carry out the research. RESULTS: Among the patients in the control group, 63.3% were female, 56.7% were aged 55-65 years, and 46.7% were mildly obese (25-29.9 kg/m2). In the cuff application group, 53.3% were male, 53.3% were aged 55-65 years, and 43.3% were moderately obese (BMI: 30-34.9 kg/m2). In the dry heat application group, 53.3% were female, 70% were aged 55-65 years, and 43.3% were of normal weight (BMI: 18.5-24.9 kg/m2). In all groups, a 22-gauge catheter and dorsal metacarpal veins were used for the intervention.