Adölesan dönemdeki sporcularda psikolojik sağlamlık düzeyi ile stresle başa çıkma düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the level of psychological resilience and the level of copi̇ng wi̇th stress in adolescent athletes
- Tez No: 896064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN EFEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı adölesan dönemdeki sporcularda psikolojik sağlamlık düzeyi ile stresle başa çıkma düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Isparta ilinde her branştan adölesan dönemdeki sporcular oluştururken; örneklem grubunu ise araştırmaya gönüllü olarak katılan 250 amatör sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için“Demografik Bilgi Formu”, psikolojik sağlamlıklarını belirlemek için“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”ve stresle başa çıkma düzeylerini belirlemek için ise“Ergen Başa Çıkma Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için Statistical Packadge for Social Sciences (SPSS) 17.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan normallik testleri (Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilk) sonucunda veriler normal dağılım göstermediğinden Spearman Rank Korelasyon Testi, Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Post Hoc testlerinden Bonferroni Testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde ayrıca frekans, yüzde, minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between psychological resilience and stress coping levels in adolescent athletes. The population of the study consists of adolescent athletes from various sports disciplines in Isparta province, while the sample group comprises 250 amateur athletes who volunteered to participate in the research. To determine the participants' demographic characteristics, a“Demographic Information Form”was used; to assess their psychological resilience, the“Children and Youth Psychological Resilience Scale”was employed; and to measure their stress coping levels, the“Adolescent Coping Scale”was utilized. The data obtained were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 17.0. Since the normality tests (Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk) indicated that the data did not show a normal distribution, Spearman Rank Correlation Test, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, and Bonferroni Post Hoc tests were applied. Frequency, percentage, minimum, maximum, mean, and standard deviation values were also used in the data analysis.