İlkokul öğrencileriyle kültürlerarası duyarlılık ve yaratıcı drama
Intercultural sensitivity and creative drama with elementary school students
  1. Tez No: 896065
  2. Yazar: SIDDIKA BERNA ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yaratıcı drama sanat yoluyla eğitim yöntemi olmasının yanında, toplumsal bir boyuta da sahiptir. Okul ortamında yaşanabilecek toplumsal sorunlar yaratıcı drama yöntemiyle çalışılabilir. İlkokul öğrencileriyle kültürlerarası duyarlılık ve yaratıcı drama konulu bu araştırmanın amacı, ilkokula devam eden yabancı uyruklu ve Türk öğrencilerle kültürlerarası duyarlılık odağında yaratıcı drama çalışması gerçekleştirme sürecini incelemektir. Sekiz oturumdan oluşan bu uygulama Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan Peyami Safa İlkokulu'nda gerçekleştirilmiştir. Çalışma 14 öğrenci ile başlamış (yedi Türk, yedi yabancı uyruklu), 13 öğrenci ile tamamlanmıştır. Her atölye yaklaşık 2 saat sürmüştür. Yedi atölye yaratıcı drama oturumu olarak planlanmış olup son atölyede değerlendirme yapılmıştır. Bu araştırma, sanat yoluyla eğitim alanında yapılan araştırmalar için uygun bir yöntem olan eylem araştırması ile desenlenmiştir. Veriler, araştırmacı günlüğü, öğrencilerin ses kayıtları, sanatsal ve yazılı ürünleri ve yazılı görüşleri aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın sonunda, yaratıcı dramanın katılımcı olan Türk ve yabancı uyruklu öğrenciler arasında kültürlerarası bir etkileşim oluşturduğu; Suriye kültürü ile ilgili farkındalık geliştirdiği ve kültürlerarası duyarlılığı gerçekleştirdiği sonucuna varılmıştır. Bu yüzden eğitim kurumlarında kültürlerarası duyarlılık, kültürlerarası etkileşim, kültürel farklılıklar odağında yaratıcı drama çalışmalarına yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to being the method of education through art, creative drama also has a social dimension. Social problems that may occur in the school environment can be studied with the creative drama method. The purpose of this research on intercultural sensitivity and creative drama with elementary school students is to examine the process of carrying out a creative drama study focusing on intercultural sensitivity with foreign and Turkish students attending elementary school. This application, consisting of eight sessions, was carried out at Peyami Safa Elementary School in Altındağ district of Ankara. The study started with 14 students (seven Turkish, seven foreign nationals) and was completed with 13 students. Each workshop lasted approximately 2 hours. Seven workshops were planned as creative drama sessions and an evaluation was made in the last workshop. This research was designed with action research, which is a suitable method for research in the field of education through art. Data were collected through the researcher's diary, students' voice recordings, artistic and written products, and written opinions. At the end of the study, it was concluded that creative drama created an intercultural interaction between the participating Turkish and foreign students; and it developed awareness about Syrian culture and achieved intercultural sensitivity. In this way, it has been suggested that creative drama should be included in education, in intercultural interaction, intercultural relations and cultural areas.