Pubertal dönemde hyrax ve hafızalı genişletme apareyleri uygulanan hastalarda gelişen stres ve ağrının değerlendirmesi
Evaluation of stress and pain in patients used with hyrax and memory expansion apparatus during the pubertal period
  1. Tez No: 896073
  2. Yazar: OSMAN GÜRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE GEÇGELEN CESUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET PUBERTAL DÖNEMDE HYRAX VE HAFIZALI GENİŞLETME APAREYLERİ UYGULANAN HASTALARDA GELİŞEN STRES VE AĞRININ DEĞERLENDİRMESİ Güran O. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ortodonti Doktora Programı, Doktora Tezi, Aydın, 2024. Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, pubertal dönemde hafızalı genişletme apareyi ve hyrax apareyi ile tedavi edilen hastalarda genişletme sırasında gelişen stres ve ağrının incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda yaşları 10-14 yıl arasında, üst çenede transveral yönde darlığı bulunan 18 kız 18 erkek toplam 36 hasta yer almıştır. Kapalı zarf yöntemi ile seçilen 18 hastaya hafızalı genişletme apareyi, 18 hastaya hyrax apareyi uygulanmıştır. Hyrax apareyinin vidası yeterli genişletme elde edilene kadar günde 1 kez aktive edilmiştir. Hafızalı genişletme apareyi ise tedavi başlangıcında aktive edilip yeterli genişletme elde edilene kadar aktif kalmıştır. Hastalardan 8 farklı zaman diliminde alınan tükürük örneklerinde kortizol ve substans P düzeyi değerlendirilmiş, aynı zamanda psikometrik testler ile ağrı ve kaygı düzeyi incelenmiştir. Bulgular: VAS ağrı skorları, kortizol, substans P ve anlık-sürekli kaygı değerlerinin gruplar arasında ve her bir grubun zaman içindeki değişimi incelenmiştir. Kortizol düzeylerinin değerlendirilmesi için gerçekleştirilen varyans analizinde zaman ana etkisinin (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF STRESS AND PAIN IN PATIENTS USED WITH HYRAX AND MEMORY EXPANSION APPARATUS DURING THE PUBERTAL PERIOD Güran O. Aydın Adnan Menderes University Health Sciences Institute of Orthodontic Doctorate Program, Doctor of Philosophy Thesis, Aydın, 2024 Objectives: The purpose of this study is to evaluate the stress and pain occurring during expansion in patients treated with memory-based expansion appliances and hyrax appliances during the pubertal period. Material and Methods: In the study, a total of 36 patients (18 girls and 18 boys) with transverse maxillary constriction, aged between 10 and 14 years, were included. Closed envelope method was used to select 18 patients for memory expansion appliances, while 18 patients received hyrax appliances. The screw of the hyrax appliance was activated once a day until sufficient expansion was achieved. The memory-based expansion appliance was activated at the beginning of treatment and remained active until sufficient expansion was achieved. In both groups, cortisol and substance P levels were evaluated in saliva samples taken from the patients at 8 different time intervals. Additionally, pain and anxiety levels were assessed using psychometric tests. Results: VAS pain scores, cortisol, substance P and state-trait anxiety values were examined between groups and within each group over time. For cortisol levels using variance analysis revealed a statistically significant main effect of time (p0,05).