Yetişkin lumbalji olgularında kayropraktik tedavi ve germe egzersizlerinin ağrı ve kinezyofobi üzerine etkinliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of chiropractic treatment and stretching exercises on pain and kinesiophobia in adult lumbalgia cases
  1. Tez No: 896092
  2. Yazar: MUSTAFA TALHA TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYL POÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kayropraktik uygulamaların temel amacı, kas ve iskelet sistemi üzerinde ağrısız ve tam kapasite hareketin sağlanmasıdır. Bu uygulamaların etkileri genellikle nörofizyolojik, biyomekanik, refleksojenik ve psikolojik etkiler olmak üzere dört gruba ayrılır. Bel ağrısı, yaygın bir sağlık sorunudur ve günlük yaşamı etkileyebilir. Bu çalışma, bel ağrısı olan bireyler için kayropraktik tedavi ve germe egzersizlerinin etkinliğini araştırmaktadır. Ayrıca, kinezyofobi (hareketten kaçınma korkusu) üzerindeki etkileri de değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yarı deneysel olarak tasarlanan araştırmaya 10'u kadın 10'u erkek olmak üzere toplam 20 hasta gönüllü katılım sağlamışlardır. Hastalara Dört hafta sürecinde haftada bir gün toplamda dört kez kayropraktik tedavi ve germe egzersizleri uygulanmıştır. Uygulama öncesi ve sonrasında hastaların Visüal Analog Skalası ağrı, kinezyofobi ölçeği ve hareket açıklıkları ölçülmüştür. Araştırma sonucunda kayropraktik tedavi ve germe egzersizlerinin yetişkin lumbalji olgularında ağrıyı ve kinezyofobiyi azaltma ve fonksiyonel hareketliliği artırma konusunda etkili olduğu istatistiksel olarak saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The main goal of chiropractic adjustments is to provide pain-free and full capacity movement of the musculoskeletal system. The effects of these practices are generally categorized into four groups: neurophysiologic, biomechanical, reflexogenic and psychological effects. Low back pain is a common health problem and can affect daily life. This study investigates the effectiveness of chiropractic treatment and stretching exercises for individuals with low back pain. It also aims to evaluate the effects on kinesiophobia (fear of movement avoidance). A total of 20 patients, 10 women and 10 men, voluntarily participated in the quasi-experimental study. The patients received chiropractic treatment and stretching exercises once a week for four weeks. VAS of the patients before and after the application pain scale, kinesiophobia scale and range of motion were measured. As a result of the study, it was statistically determined that chiropractic treatment and stretching exercises were effective in reducing pain and kinesiophobia and increasing functional mobility in adult lumbalgia patients.