Alternatif turizm kapsamında aromatik ve endemik bitkilerin turizme kazandırılması: Erdek örneği
Reintroducing the aromatic and endemic plants back into tourism within the scope of alternative tourism: A sample of Erdek
  1. Tez No: 896097
  2. Yazar: MÜCELLA ÇINAR ÖDEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİK OKAN MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Kitlesel turizmin gerçekleştirildiği çevreye, kültürel ve sosyal yapıya verdiği zararların azaltılması ve kaynakların sürdürülebilirliğinin arttırılması amacı ile alternatif turizm kavramı ortaya çıkmıştır. Alternatif turizm öncelikle gerçekleştirildiği bölgedeki kaynakların korunmasını, daha sonraki kuşaklara aktarılmasını hedeflemektedir. Kitle turizminde gelirlerin sağlanması yılın belli dönemlerine sıkışmışken alternatif turizmde gelirlerin yıl boyunca devamlılığı sağlanmaktadır. Alternatif turizm faaliyetlerinde bölge halkı da faaliyetlerin içinde aktif olarak yer almaktadır. Bölge halkının gerçekleştirilen turizm aktivitelerinde yer almasıyla bölgenin kaynakları ve sosyal yapısı daha rahat korunabilmekte ve sürdürülebilirlik sağlanabilmektedir. Gerçekleştirilen bu çalışmada Erdek bölgesine ait endemik ve aromatik bitkilerin turizmin alternatif bir türü olan flora turizminin gerçekleştirilebilmesi için sahip olduğu potansiyel ve bu potansiyelin sektöre nasıl yansıtılabileceği hakkında bilgi toplanması hedeflenmiştir. Bu çalışmada öncelikle alanyazın taraması yapılmış ve konuyla ilgili olabilecek bilimsel çalışmalar incelenmiştir. Yapılan alanyazın taramasına dayanılarak çalışma konusuyla ilgili 8 adet yarı yapılandırılmış açık uçlu görüşme sorusu hazırlanmış ve bu sorular bölgede yer alan turizm paydaşlarını temsil eden 15 katılımcıya yüz yüze, telefon ve mail yoluyla yöneltilmiştir. Katılımcıların cevapları ses kaydı yöntemiyle kayıt altına alınarak daha sonrasında yazıya dökülmüştür. Elde edilen cevaplar nitel analiz yöntemlerinden içerik analizine tabi tutulmuştur. Her soru kendi içinde tema, kategori ve kodlara ayrılarak frekansları belirlenmiştir. Katılımcıların verdikleri cevapların incelenmesi sonucunda bölgede bulunan aromatik ve endemik bitkilerin flora turizmi açısından kullanılabilecek birer turistik ürün olduğu belirlenmiştir. Katılımcılar verdikleri cevaplarda genel olarak bölgedeki aromatik ve endemik bitkilerin kayıt altına alınması, sürdürülebilirlik ve ekonomik katkı konularının üzerinde durmuşlardır. Aromatik ve endemik bitkilerin turizme kazandırılmasıyla bölgedeki turizm faaliyet süresinin uzayabileceği belirtilmiştir. Erdek ve Kapıdağ bölgesinde yapılan bu çalışmanın ilgili alanyazına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of alternative tourism has emerged to mitigate the environmental, cultural, and social damages caused by mass tourism and to enhance the sustainability of resources. Alternative tourism primarily aims to conserve the resources of the region where it is conducted and ensure their transfer to future generations. While revenue generation in mass tourism is confined to specific periods of the year, alternative tourism allows for a steady flow of income throughout the year. Additionally, local communities actively participate in alternative tourism activities. Their involvement in tourism activities facilitates the preservation of local resources and social structures, contributing to sustainability. This study seeks to explore the potential of the endemic and aromatic plants in the Erdek region as a touristic product within the scope of flora tourism, a type of alternative tourism. Furthermore, it aims to investigate how this potential can be integrated into the tourism sector. Initially, In this study, research has been conducted, and related scientific studies were examined. Based on this research, eight semi-structured, open-ended interview questions were prepared and presented to 15 participants representing tourism stakeholders in the region through face-to-face meetings, telephone, and email communication. The participants' responses were recorded via audio recordings and subsequently transcribed. The answers obtained were subjected to content analysis, being one of the qualitative research method. Each question was categorized into themes, categories, and codes, and their frequencies were determined. Upon analyzing the participants' responses, it was concluded that the aromatic and endemic plants in the region possess significant potential as a touristic product for flora tourism. Participants particularly highlighted the importance of registering these plants, ensuring sustainability, and fostering economic contributions.It has been stated that the duration of tourism activity in the region can be extended by introducing aromatic and endemic plants to tourism. Study conducted in the Erdek and Kapıdağ Peninsula region is expected to contribute to the existing body of literature.