Beak tipi kalkaneus kırıkları cerrahi tedavisinde değişken yivli başsız kompresyon vidası, kanüllü vida ve suture button uygulamasının biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical comparison of variable thread headless compression screw, cannulated screw and suture button application in the surgical treatment of beak type calcaneus fractures
- Tez No: 896099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDİT KIVANÇ MURATLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Kalkaneus kemik modelinde oluşturulan beak tipi kalkaneus kırığının suture button implantının etkinliği ile günümüzde rutin tedavide kullanılan standart kanüllü vida ve değişken yivli başsız kompresyon vidası ile kırık fiksasyonundaki etkinliğinin biyomekanik olarak karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: 21 adet kemik modelinde Beavis Klasifikasyonu tip 2 kalkaneus kırığı oluşturuldu ve her grupta yedişer model olacak şekilde rastgele üç gruba ayrıldı. Grup-1 4,0 mm değişken yivli başsız kompresyon vidası, grup-2 4,5 mm 1/3 yivli kanüllü vida ve grup-3 suture button implantı ile fikse edildi. Her kırık modelinde ikişer adet implant kullanıldı ve grup-3'te 1 adet implant başarısızlığı olduğu için çalışma dışı bırakıldı. Kemik modeline aşil tendonunu simüle etmesi için sentetik bant augmente edildi. Universal test cihazına kırık modelleri sabitlendi ve aşil tendonunu simüle eden sentetik banttan distraksiyon kuvveti uygulanarak kayıt altına alındı. Kırık fiksasyonunun bozulduğu maksimum kopma kuvveti ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: This is a biomechanical comparison of the effectiveness of the suture button implant in the calcaneus bone model of a beak type calcaneus fracture and the effectiveness of the standard cannulated screw and variable threaded headless compression screw used in routine treatment today in fracture fixation. Materials and Methods: Beavis Classification type 2 calcaneus fractures were created in 21 bone models and randomly divided into three groups, with seven models in each group. Group-1 was fixed with 4.0 mm variable thread headless compression screw, group-2 was fixed with 4.5 mm 1/3 thread cannulated screw, and group-3 was fixed with suture button implant. Two implants were used in each fracture model, and one implant failure in group-3 was excluded from the study. Synthetic tape was augmented to the bone model to simulate the Achilles tendon. Fracture models were fixed to the universal testing device and recorded by applying distraction force from the synthetic tape simulating the Achilles tendon. The maximum breaking force at which fracture fixation was disrupted was measured. Mann Whitney U test with Bonferroni Correction was used in statistical evaluation and p was accepted as