Yerli mandada (Bubalus bubalis) cranium ve Mandibula'nın makroanatomik ve morfometrik yöntemle analizi
Analysis of cranium and mandible of domestic water buffalo (Bubalus bubalis) with macroanatomical and morphometric methods
- Tez No: 896100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİNE DALGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma da yerli mandalar'da Cranium ve mandibula'nın makroanatomik ve morfometrik yöntemler ile incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla çalışmada 14 adet (7 dişi, 7 erkek) manda kafatası ve mandibula'sı materyal olarak kullanıldı. Iğdır ilinde yetiştiriciliği yapılan mandalar, mezbaha ve bireysel üreticilerden temin edilerek kafataslarının yüzeysel kasları diseke edildi ve sonrasında kaynatılarak temizlendi. Soğutma işlemi sonrası kemikler, tamamen temizlenerek beyazlatma işlemi için 2 gün %10 hidrojen peroksit (H2O2) solüsyonunda bekletildi
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the macroanatomical and morphometric characteristics of the Cranium and mandible in indigenous buffalo. For this purpose, a total of 14 specimens (7 females, 7 males) of buffalo Cranium and mandibles were used as materials. The buffalo were raised in Iğdır province and specimens were obtained from slaughterhouses and individual breeders. The superficial muscles of the skulls were dissected and subsequently boiled to clean them. After cooling, the bones were completely cleaned and immersed in a 10% hydrogen peroxide (H2O2) solution for 2 days for bleaching. Measurements were taken from 48 mandibles at 16 different points on the skulls using digital calipers and a measuring tape.