COVID-19 pandemi sürecinin Ege Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine yönelik şikayet başvurularına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the COVID-19 pandemic process on complaint applications towards Ege University Hospital Emergency Aervice
- Tez No: 896109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanırken yaşadıkları sorunlara yönelik açılan ceza ve/veya tazminat davalarının medikolegal değerlendirilmesi Adli Tıp kliniğini ilgilendirdiğinden, bu araştırmada, şikayet nedenlerini saptamak ve ihlal/kusur oluşturabilecek durumları vurgulamak istenmiştir. Bu nedenle Hasta Hakları Yönetmeliği'nde geçen özellikle“müracaat, şikayet ve dava hakkı”hakkı üzerinde durularak, şikayet başvurularının incelenmesi ve Covid-19 pandemisinin şikayet başvurularına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; 01.01.2018-28.02.2020 tarihleri arası“pandemi öncesi dönem”ve 01.03.2020-30.04.2022 tarihleri arasındaki dönem ise“pandemi dönemi”olarak belirlenmiş ve yaklaşık 4 yıllık bu süreçte Acil Servise yönelik şikayet başvuruları geriye dönük incelenmiştir. Çalışmaya yönelik 3 adet hipotez oluşturulmuştur: -“Covid-19 Pandemisinin hastane işleyişi ve düzeniyle ilgili oluşturduğu sorunlar neticesinde hastaların şikayetleri artmıştır.”-“Şikayet başvurularının en sık nedeni hastane işleyişi ile ilgilidir.”-“En sık şikayet edilen durum triyajda bekletilmedir.”634 adet şikayet başvurusu çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler IBM SPSS 25 version istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler arası ilişkinin değerlendirilmesinde ki-kare testi kullanılmıştır. Bağımsız iki grup oranları arasında fark değerlendirilmesinde ise z testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Since the medicolegal evaluation of criminal and/or compensation cases filed against the problems experienced by citizens while benefiting from health services concerns the Forensic Medicine clinic, this research was intended to determine the reasons for the complaint and highlight the situations that may constitute violations/faults. For this reason, it is aimed to examine the complaint applications and evaluate the impact of the Covid-19 pandemic on the complaint applications, focusing especially on the“right to apply, complain and sue”in the Patient Rights Regulation. Materials and Methods: İn our study; between 01.01.2018-28.02.2020 dates“pre-pandemic period”and between 01.03.2020-30.04.2022 dates was determined as the“pandemic period”and complaints to the Emergency Service during this approximately 4 year period applications were examined retrospectively. Three hypotheses were created for the study:“H0: As a result of the problems caused by the Covid-19 Pandemic regarding hospital operation and order, patients' complaints and grievances have increased.”“H1: The most common reason for complaints is related to hospital functioning.”“H2: The most frequently complained about situation is being kept in triage.”634 complaint applications were included in the study. The data were analyzed with IBM SPSS 25 version statistical package program. Chi-square test statistics are used for evaluate the relationship between categorical variables. In order to evaluate the difference between the rates of the two independent groups, z-test statistics were used.