Kalp yetmezliği olan diyabetik hastalarda kanşekeri regülasyonu ile aortik stiffness ve aritmi sıklığı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between blood glukoz regulation and aortic stiffness and arrhythmia frequency in diabetic patients with heart failure
  1. Tez No: 896108
  2. Yazar: FATİH ENES DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR UĞUR MERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Durmaz F.E., Kalp yetmezliği olan diyabetik hastalarda kan şekeri regülasyonu ile aortik stiffness ve aritmi sıklığı ilişkisinin değerlendirilmesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi. Eskişehir, 2024. Diyabet ve kalp yetmezliği, kardiyovasküler morbidite ve mortalite açısından önemli risk faktörleridir ve bu durumlarda glisemik kontrolün optimal düzeyde sağlanması, kardiyovasküler komplikasyonları önlemek için kritik bir role sahiptir. Ancak, HbA1c'nin bu hasta grubundaki arteryel sertlik ve aritmik olaylar üzerindeki etkisi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Biz çalışmamızda kalp yetmezliği olan diyabetik hastalarda kan şekeri regülasyonu ile aortik stiffness ve aritmi sıklığı ilişkisini değerlendirdik. Çalışmaya diyabet tedavisi kontrollü olan 29, diyabet tedavisi kontrolsüz olan 57 hasta olmak üzere 86 kişi dahil edildi. SphygmoCor cihazı ile hastaların bazal ve 6. ay aortik stiffness parametreleri ölçülürken, bazal ve 6.ayda implante edilmiş kardiyak cihazlarından aritmi kayıtları kayıt altına alındı. Karotis-Femoral Pulse wave velocity (KF-PWV) değerinin kontrollü diyabet grubunda kontrolsüz diyabet grubuna göre (sırasıyla, 9,4 (8,3-11,5)'e karşı 12,0 (9,6-15,0) p=0,009) anlamlı olarak düşük bulunmuştur. HbA1c seviyesi ile KF-PWVarasında orta düzeyde pozitif (r=0,250) ve anlamlı p=0,01 bir ilişki bulunurken, KF-PWV değeri ile diyabette geçen süre arasında orta düzeyde pozitif (r=0,296) ve anlamlı p=0,006 bir ilişki bulunmuştur. Bazal ve altıncı ay kontrolü arasında Non- Sustained/Sustained VT tespit edilen hastalarda, Non-sustained-Sustained VT tespit edilmeyenlere göre bazal HbA1c değeri istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde düşük izlenmiştir (6,8±0,6'e karşı 7,8±1,5 p=0,005. Bazal ve altıncı ay kontrolü arasında subklinik atriyal fibrilasyon tespit edilen hastalarda, subklinik atriyal fibrilasyon tespit edilmeyenlere göre bazal HbA1c değeri istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde düşük izlenmiştir (6,9±0,7'e karşı 7,9±1,5 p=0,007).
Özet (Çeviri)
Durmaz F.E., Evaluation of the Relationship Between Glycemic Control and Aortic Stiffness and Arrhythmia Frequency in Diabetic Patients with Heart Failure, Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Department of Cardiology, Specialization Thesis in Medicine. Eskişehir, 2024. Diabetes and heart failure are significant risk factors for cardiovascular morbidity and mortality, and optimal glycemic control in these conditions plays a critical role in preventing cardiovascular complications. However, the impact of HbA1c on arterial stiffness and arrhythmic events in this patient group has not yet been fully elucidated. In our study, we evaluated the relationship between glycemic control, aortic stiffness, and arrhythmia frequency in diabetic patients with heart failure. A total of 86 patients were included in the study, with 29 patients having controlled diabetes treatment and 57 patients having uncontrolled diabetes treatment. Baseline and 6-month aortic stiffness parameters of the patients were measured using the SphygmoCor device, while arrhythmia records from implanted cardiac devices were recorded at baseline and at the 6-month follow-up. The Carotid-Femoral Pulse Wave Velocity (CF-PWV) value was found to be significantly lower in the controlled diabetes group compared to the uncontrolled diabetes group (9.4 (8.3-11.5) vs. 12.0 (9.6-15.0), p=0.009). A moderate positive (r=0.250) and significant (p=0.01) correlation was found between HbA1c levels and CF-PWV, while a moderate positive (r=0.296) and significant (p=0.006) correlation was found between CF-PWV value and diabetes duration. Among patients with Non-Sustained/Sustained VT detected between baseline and the 6-month follow- up, the baseline HbA1c level was observed to be statistically significantly lower compared to those without Non-Sustained/Sustained VT (6.8±0.6 vs. 7.8±1.5, p=0.005). Similarly, in patients with subclinical atrial fibrillation detected between baseline and the 6-month follow-up, the baseline HbA1c level was significantly lower compared to those without subclinical atrial fibrillation (6.9±0.7 vs. 7.9±1.5, p=0.007).