Üçlü ve ikili antibiyotik patları ile yapılan lezyon sterilizasyonu ve doku tamiri tedavisinin klinik ve radyografik başarısının retrospektif karşılaştırılması
Evulation of the clinical and radiographic success of lesion sterilization and tissue repair treatment with triple and dual antibiotic pastes
- Tez No: 896110
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SELİM BOTSALI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Süt dişlerinde çürüğün ilerlediği durumlarda dişin pulpası ve periradiküler dokular enfekte hale gelir. Enfekte olan süt dişinin erken kaybedilmesi, çocukta çeşitli dişsel ve iskeletsel sorunlara neden olabilmektedir. Dolayısıyla süt dişinin çekimi yerine dişi ağızda tutabilmek önemli hale gelmektedir. Bu nedenle enfekte süt dişlerini ağızda tutabilmek için kök kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Kök kanal tedavisi süt dişlerinde rutin olarak yapılan bir tedavidir ancak süt dişlerinin daimi dişlere göre farklı diş morfolojisine sahip olması ve tedavi yaparken kooperasyon sağlanamayan çocuklardaki uyum problemi endodontik tedaviyi zorlaştırmaktadır. Bu gibi durumlarda alternatif tedavi seçeneği olarak, pulpa ve periapikal lezyonlu dişlerdeki enfeksiyonların dezenfeksiyonu için metronidazol, siprofloksasin ve minosiklinden oluşan üçlü antibiyotik pat kullanılarak yapılan LSTR tedavisi gündeme gelmiştir. Bu çalışmaya, 2022-2023 yılları arasında başvuran daha önce üçlü antibiyotik, ikili antibiyotik patları ile LSTR tedavisi ve geleneksel kanal tedavisi yapılmış 90 sağlıklı hasta dahil edilmiştir. Vakalardan 30 tanesine üçlü antibiyotik patı ile LSTR tedavisi, 30 tanesine ikili antibiyotik patı ile LSTR tedavisi, 30 tanesine geleneksel süt kanal tedavisi yapılmıştır. Çalışma grupları ve kontrol grubundaki tüm dişlerin 1, 3, 6 ve 12 aylık dönemlerde klinik ve radyografik kontrolleri yapıldı. Klinik ve radyografik takiplerde ağrı, fistül, mobilite, perküsyon, apse, lezyon durumu ve rezorbsiyon durumu değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre Birinci, üçüncü, altıncı ve on ikinci ay kontrollerinde; kontrol ve deney grupları arasında klinik ve radyografik başarı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmedi (p>0,05). Kontrol grubunda on ikinci ay sonunda klinik başarı oranı %83 olarak tespit edildi. Birinci ve ikinci deney gruplarında klinik başarı oranı on ikinci ay sonunda sırasıyla %83 ve %87 olarak saptandı. Kontrol grubunda radyografik başarı oranı on ikinci ay sonunda %77 olarak tespit edildi. Buna karşın birinci ve ikinci deney grubunda radyografik başarı oranı on ikinci ay sonunda her biri için %87 bulundu. Çalışmamızın klinik ve radyografik sonuçlarına göre, 12 aylık takip sonunda LSTR tedavisinin en az geleneksel kök kanal tedavisi kadar başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca üçlü ve ikili antibiyotik patları kullanılarak yapılan LSTR tedavileri arasında başarı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In cases where caries progresses in primary teeth, the tooth pulp and periradicular tissues become infected. Early loss of an infected primary tooth can cause various dental and skeletal problems in the child. Therefore, it becomes important to keep the tooth in the mouth instead of extracting the milk tooth. Therefore, root canal treatment may be necessary to keep infected primary teeth in the mouth. Root canal treatment is a routine treatment for milk teeth, but the fact that milk teeth have different tooth morphology compared to permanent teeth and the compatibility problem in children who cannot cooperate during treatment make endodontic treatment difficult. In such cases, LSTR treatment using triple antibiotic paste consisting of metronidazole, ciprofloxacin and minocycline for the disinfection of infections in teeth with pulp and periapical lesions has been brought to the agenda as an alternative treatment option. This study included 90 healthy patients who were admitted between 2022 and 2023 and had previously undergone LSTR treatment with triple antibiotics, double antibiotic pastes, and traditional root canal treatment. LSTR treatment was performed with triple antibiotic paste in 30 cases, LSTR treatment was performed in 30 cases with double antibiotic paste, and traditional milk duct treatment was performed in 30 cases. All teeth in the study groups and control groups were examined clinically and radiographically at 1, 3, 6 and 12 months. Pain, fistula, mobility, percussion, abscess, lesion status and resorption status were evaluated during clinical and radiographic follow-ups. According to the results obtained, at the first, third, sixth and twelfth month controls; No statistically significant difference was observed between the control and experimental groups in terms of clinical and radiographic success (p>0.05). In the control group, the clinical success rate was found to be %83 at the end of the twelfth month. The clinical success rate in the first and second experimental groups was determined as %83 and %87, respectively, at the end of the twelfth month. The radiographic success rate in the control group was determined as %77 at the end of the twelfth month. On the other hand, the radiographic success rate in the first and second experimental groups was found to be %87 for each at the end of the twelfth month. According to the clinical and radiographic results of our study, LSTR treatment was found to be at least as successful as traditional root canal treatment at the end of 12-month follow-up. Additionally, no statistically significant difference was found in terms of success between LSTR treatments using triple and double antibiotic pastes.