Türkiye'nin ve Çin'in havacılık sektörüne ilişkin dış ticaret rekabet gücünün dünyadaki yeri
The place of Turkey's and China foreign trade competitiveness in the aviation sector in the world
- Tez No: 896140
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İletişim ve teknoloji düzeyinin hızla geliştiği dünyada ülkeler arasındaki rekabetin belirleyicileri de değişmiştir. Çağımızda artık küresel rekabet daha çok ürün gruplarının ihracatı üzerinden gerçekleşmektedir. Bu bağlamda, katma değeri yüksek, orijinal ve stratejik ürün gruplarının ihracatında uzmanlaşmış ve karşılaştırmalı üstünlüklere sahip ülkeler küresel rekabet güçlerini arttırmakta ve hem ekonomik hem de siyasi açıdan dünyada söz sahibi olmaktadır. Bu minvalde, hangi ürünlerin üretiminde ve dış ticaretinde uzmanlaşılması gerektiği sorusu gündeme gelmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında hem katma değeri yüksek hem de siyasi ve ekonomik açıdan stratejik olan havacılık sektörünün alt ürün gruplarının dış ticaretindeki rekabet analizlerinin yapılması amaçlanmıştır. Çalışmada havacılık sektörüne ilişkin 11 alt ürün grubu belirlenmiş ve bu ürün gruplarında Türkiye ve Çin'in dış ticaret rekabet ve uzmanlaşma düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Önemli bir rekabet ölçümü olan Lafay Endeksinin kullanıldığı çalışmada elde edilen sonuçlar, her iki ülkenin de söz konusu ürün gruplarının dış ticaretinde tam olarak uzmanlaşamadığını ve küresel rekabet avantajına sahip olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, iki ülke kıyaslandığında, Çin'in bu ürünlerin dış ticaretindeki karşılaştırmalı üstünlükleri Türkiye'ye göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
In the world where the level of communication and technology develops rapidly, the determinants of the competition between countries have also changed. In our age, global competition is mostly through the exports of product groups. In this context, countries with high added value, original and strategic product groups and comparative advantages increase their global competitiveness and have a say in the world both economically and politically. In this respect, the question of which products should be specialized in the production and foreign trade of which products come to the agenda. In this master's thesis, it is aimed to analyze competition analyzes of the sub-product groups of the aviation sector, which is both high added value and political and economic terms in the foreign trade. In this study, 11 sub -product groups for the aviation sector were identified and the foreign trade competition and specialization levels of Turkey and China are tried to be determined in these product groups. The results obtained in the study, which is an important competitive measurement, show that both countries cannot fully specialize in the foreign trade of these product groups and do not have a global competitive advantage. However, when the two countries are compared, China's comparative advantages in these products are higher than in Turkey.