Foreign policies of Hamas and Hezbollah during the Syrian civil war: Sectarian dynamics and material considerations
Suriye iç savaşı sürecinde Hamas ve Hizbullah'ın dış politikaları: Mezhepsel dinamikler ve materyal hususlar
  1. Tez No: 896139
  2. Yazar: ÖMER AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSUN NECATİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Hamas ve Hizbullah, tarihsel olarak yakın ilişkilerine ve hem kendi aralarında hem de Suriye ile olan stratejik işbirliklerine rağmen, Suriye iç savaşı sırasında farklı dış politikalar benimsediler. Hakim akademik literatür, bu farklılığın başlıca nedeninin mezhepsel faktörler olduğunu ileri sürmektedir. Bu çalışma, bu farklılığın arkasındaki asıl nedenin mezhepsel dinamikler yerine materyal faktörler olduğunu ileri sürmektedir. Bu argüman doğrultusunda ve“Düşünsel-Materyal (Ideational vs. Material)”tartışmasının teorik çerçevesinden yararlanarak bu çalışma, birincil araştırma sorusu olan“Hamas ve Hizbullah'ın Suriye iç savaşı sırasındaki farklı dış politika tercihleri nasıl açıklanabilir?”sorusunu incelemek için En Benzer Sistemler Tasarımı'nı (Most Similar Systems Design-MSSD) kullanarak karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirmektedir. Ampirik çalışmanın bulguları, Hamas'ın Sünni muhalif gruplarla birlikte hareket etmesinin mezhepsel nedenlerden kaynaklandığı iddiasını çürütmektedir. Analizin sonuçları, Hamas'ın dış politikasını Müslüman Kardeşler'in yükselişi beklentisi gibi bazı stratejik ve pragmatik değerlendirmelerin yönlendirdiğini ortaya koymaktadır. Benzer şekilde, Hizbullah'ın Esad rejimine sağladığı ve mezhepsel kaynaklı olduğu kabul edilen desteğin de aslında özellikle İran ile olan ilişkilerin dayattığı bazı materyal ve stratejik zorunlulukların sonucu olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçları, bu devlet dışı aktörlerin dış politikalarındaki farklılaşmayı mezhepsel bağlılıklara dayandıran yaygın kanının aksine, materyal değerlendirmelerin belirleyiciliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma ayrıca, düşünsel ve materyal faktörlerin karşılaştırılabilir jeopolitik ortamlarda devlet dışı aktörlerin dış politika kararlarını nasıl etkilediğine dair yeni bakış açıları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hamas and Hezbollah have adopted divergent foreign policies during the Syrian civil war, despite their historically close relations and strategic collaborations among themselves and with Syria. The prevailing academic literature posits that sectarian factors predominantly account for this disparity. Nonetheless, this study contends that material considerations, rather than sectarian dynamics, were the primary determinants in this divergence. In line with this argument and drawing upon the theoretical framework of the“Ideational vs. Material”debate, this study conducts a comparative analysis using the Most Similar Systems Design (MSSD) to analyze the primary research question — What explains the divergent foreign policy choices of Hamas and Hezbollah during the Syrian civil war? The findings of the empirical study challenge the notion that Hamas' alignment with Sunni opposition groups was primarily sectarian. Instead, it was driven by pragmatic assessments of strategic interests expected from changing regional dynamics, like the rise of the Muslim Brotherhood. Similarly, support provided by Hezbollah to the Assad regime, often perceived as sectarian loyalty, was also underpinned by material and strategic imperatives, particularly in relation to its ties with Iran. Overall, this research demonstrates the primacy of material considerations, contrary to prevailing arguments that attribute the divergence to sectarian affiliations, i.e. ideational priorities of these non-state actors. This study also offers new perspectives on how both ideational and material factors influence the foreign policy decisions of non-state actors within comparable geopolitical environments.