Algılanan partner duyarlılığı ve duygusal yeme: Temel psikolojik ihtiyaçların tatmininin/engellenmesinin aracı rolü
Perceived partner responsiveness and emotional eating: The mediating role of basic psychological need satisfaction/frustration
  1. Tez No: 896155
  2. Yazar: ERKİN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA KARANFİL, DOÇ. DR. KERİM SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mevcut çalışmanın amacı günlük düzeyde algılanan partner duyarlılığı/duyarsızlığı ve duygusal yeme arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların tatmininin/engellenmesinin aracı rolünü incelemektir. Çalışmanın örneklemini 18 yaşının üzerinde, en az altı aydır evli olan 77 kişi oluşturmuştur. Çalışma kapsamında katılımcılardan kesitsel düzeyde ve günlük düzeyde yedi gün boyunca Duygusal İştah Anketi, Temel Psikolojik İhtiyaçların Tatmini ve Engellenmesi Ölçeği, Algılanan Partner Duyarlılığı ve Duyarsızlığı Ölçeği ile çevrimiçi ortamda veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analiz edilmesi için çok düzeyli aracılık modeli kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre günlük temel psikolojik ihtiyaçların tatmini, günlük algılanan partner duyarlılığı ve günlük duygusal yeme arasındaki ilişkide aracı rol oynamamıştır. Günlük algılanan partner duyarsızlığı ve günlük duygusal yeme arasındaki ilişkide günlük temel psikolojik ihtiyaçların engellenmesinin aracı rol oynamadığı görülmektedir. Günlük algılanan partner duyarlılığı ve günlük temel psikolojik ihtiyaçların tatmininin pozitif yönde; günlük algılanan partner duyarsızlığı ve günlük temel psikolojik ihtiyaçların engellenmesinin pozitif yönde ilişkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışmada ortaya çıkan bulgular, alanyazında yer alan bulgular doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulardan hareketle çalışmanın sınırlılıkları, gelecekteki çalışmalar için önerileri ve klinik doğurguları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to examine the mediation role of basic psychological needs satisfaction/frustration in the relationship between perceived partner responsiveness/insensitivity and emotional eating on a daily basis. The sample of the study consists of 77 people over the age of 18 who have been married for at least six months. Within the scope of the study, online data were collected from participants at a cross-sectional and daily level for seven days using Emotional Eating Survey, Basic Psychological Need Satisfaction and Frustration Scale, and Perceived Partner Responsiveness and Insensitivity Scale. Multi-level mediation model was used to analyze the data. According to the findings of the study, it was deduced that daily basic psychological need satisfaction did not mediate the relationship between daily perceived partner responsiveness and daily emotional eating. Similarly, daily basic psychological need frustration did not mediate the relationship between daily perceived partner insensitivity and daily emotional eating. It was found that daily perceived partner responsiveness and daily basic psychological need satisfaction were positively correlated, and perceived partner insensitivity and daily basic psychological need frustration were positively correlated. The findings of the study were assessed in line with the findings in the literature. Based on the findings obtained in the study, the limitations of the study, recommendations for future studies, and clinical implications were discussed.