Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarında iki isyan: Paulusçu ayaklanma ve Şeyh Bedreddin isyanının karşılaştırılması
Two rebellions in the byzantine and Ottoman empires: A comparison of the paulician rebellion and the Sheikh Bedreddin revolt
- Tez No: 896160
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN GÖKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
7. yüzyılda heretik bir hareket olarak ortaya çıkan Paulusçuluk, başlattığı isyan hareketiyle Bizans İmparatorluğu'nda siyasi ve sosyal etkilere sebep olmuştur. 9. yüzyılda bastırılan Paulusçu hareketin etkisi, sonraki yüzyıllarda özellikle Anadolu ve Balkanlarda görülen isyan hareketlerinde devam etti. Aynı şekilde heretik olarak tanımlanan ve 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nda ortaya çıkan Şeyh Bedreddin hareketi de başlattığı isyan ile Anadolu ve Balkanlarda etkili oldu. Bu bağlamda, tezimizde ilk olarak Paulusçu hareket, daha sonra Şeyh Bedreddin hareketi ortaya çıkışı, fikri temelleri, faaliyetleri ve etkileri ile ele alınacaktır. Tezin son kısmında karşılaştırma metoduyla isyanların benzer ve farklı nitelikleri değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Paulicianism, which emerged as a heretic movement in the 7th century, caused political and social effects in the Byzantine Empire with the rebellion it initiated. The influence of the Paulician movement, which was suppressed in the 9th century, continued in the rebellion movements seen in the following centuries, especially in Anatolia and the Balkans. Similarly, the Sheikh Bedreddin movement, which was defined as heretic and emerged in the Ottoman Empire in the 15th century, was effective in Anatolia and the Balkans with the rebellion it initiated. In this context, in our thesis, first the Paulician movement and then the Sheikh Bedreddin movement will be discussed with its emergence, intellectual foundations, activities and effects. In the last part of the thesis, similar and different characteristics of the rebellions will be evaluated using the comparative method.