Avrupa'daki genç hareketler ve Osmanlı'ya etkileri
Young movements in europe and their impacts on the Ottoman empire
- Tez No: 896161
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Fransız Devrimi'nden sonra aydınlanma değerlerine dayanan milliyetçi devrimciler, devrimin ulaştığı ülkelerde gizli cemiyetler vasıtasıyla ulusal bir amaç doğrultusunda örgütlenmeye başladılar. İtalya yarımadasında da benzer faaliyetler yürütüldü ve beraber bu süreçte rol oynayan bazı devrimciler başka ülkelerdeki benzer amaçta örgütlenen devrimciler ile ortak faaliyetler yürüttü. Bunlardan, Giuseppe Mazzini'nin başlattığı Genç hareketler, Avrupa'daki devrimcileri etkilediği gibi sonraki dönemde de benzer hareketlerin Genç olarak nitelendirilmesinin önünü açtı. Bu tezde; ilk olarak Genç hareketlerin çıkış noktası olan İtalyan devrimciliğinin kökenleri, daha sonra Mazzini öncülüğünde kurulan Genç hareketler incelenecektir. Tezin son bölümünde Genç/Jön Türkler olarak isimlendirilen XIX. yüzyılın ikinci yarısında şekillenmeye başlayan Osmanlı-Türk modern muhalefet hareketlerinde ve cemiyetlerinde İtalyan devrimciliğinin ve cemiyetlerinin etkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
After the French Revolution, nationalist revolutionaries based on enlightenment values began to organize for a national purpose through secret societies in the countries where the revolution reached. Similar activities were carried out in the Italian peninsula, and some revolutionaries who played a role in this process carried out joint activities with revolutionaries organized for similar purposes in other countries. Among these, the Young movements initiated by Giuseppe Mazzini not only influenced the revolutionaries in Europe, but also paved the way for similar movements to be described as Young in the following period. In this thesis; first, the origins of the Italian revolution, which is the starting point of the Young movements, and then the Young movements established under the leadership of Mazzini will be examined. In the last part of the thesis, the effects of Italian revolutionism and societies on the Ottoman-Turkish modern opposition movements and societies that began to take shape in the second half of the 19th century, called Young Turks, are discussed.