The perception of social policy in the Islamic world: Türkiye, Qatar and Bangladesh's examples
İslam dünyasında sosyal politika yaklaşımı: Türkiye, Katar ve Bangladeş örnekleri
  1. Tez No: 896193
  2. Yazar: NAFISA ISLAM ZIHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal politika, çağdaş dönemde, özellikle COVID-19 pandemisinin ardından, küresel ölçekte sosyal refah sistemlerine olan ilgiyi artırarak çok büyük bir önem kazanmıştır. Bu tez, sosyal politikanın üç farklı Müslüman çoğunluklu ülkedeki yaklaşımları incelemektedir: Türkiye, Katar ve Bangladeş. Bu ülkeleri inceleyerek, bu çalışma, kültürel, dini, ekonomik ve siyasi faktörlerin İslami bağlamlarda sosyal refah sistemlerinin gelişimi ve sürdürülebilirliği üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Türkiye, hem İslami hem de Batı geleneklerinden şekillenmiş hızla modernleşen bir ülke olarak, sosyal güvenlik, sağlık hizmetleri ve eğitim gibi refah hizmetlerinde merkezi bir rol oynayan ve dini ile sivil toplum katkılarıyla desteklenen karma bir model sunmaktadır. Katar, önemli petrol gelirlerine sahip zengin bir Körfez devleti olarak, ücretsiz sağlık hizmetleri, eğitim ve konut yardımları sunan devlet destekli refah sistemlerine dayanmakta, ancak sürdürülebilirlik ve adil dağılım ile ilgili zorluklarla karşı karşıyadır. Buna karşılık, daha düşük gelirli bir ülke olan Bangladeş, sınırlı devlet kaynaklarını uluslararası yardım, sivil toplum kuruluşları (STK'lar) ve İslami hayır kurumları ile destekleyerek, karma bir refah modelini öne çıkarmaktadır. Nitel analiz yöntemini kullanarak, bu tez, bu ülkelerde sosyal politikanın algılanışı ve uygulanmasındaki karmaşıklıkları ve çeşitliliği ortaya koymaktadır. Zakat (zorunlu sadaka), sadaqah (gönüllü sadaka) ve waqf (vakıf) gibi sosyal politikaların İslami bileşenlerinin kamu beklentileri ve hükümet politikaları üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır. Çalışma, ekonomik kapasitenin büyük ölçüde refah sağlama kapsamını belirlese de, kültürel ve dini değerlerin sosyal adalet anlayışını ve kamu beklentilerini önemli ölçüde şekillendirdiğini bulmaktadır. Bulgular, sosyal politika tasarımında bağlama özgü stratejilerin önemini savunarak, İslami değerlerin modern refah uygulamalarını yerel gelenekler ve sosyo-ekonomik gerçekliklerle uyumlu şekilde nasıl bilgilendirebileceğine dair daha geniş bir anlayış geliştirmeye katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social policy has gained unprecedented importance in the contemporary era, particularly in the wake of the COVID-19 pandemic, which has intensified the focus on social welfare systems globally. This thesis explores the perception of social policy in three distinct Muslim-majority countries: Türkiye, Qatar, and Bangladesh. By examining these nations, the study investigates how cultural, religious, economic, and political factors influence the development and sustainability of social welfare systems in Islamic contexts. Türkiye, as a rapidly modernizing country shaped by both Islamic and Western traditions, features a hybrid model where the state plays a central role in welfare provision, including social security, healthcare, and education, complemented by religious and civil society contributions. Qatar, a wealthy Gulf state with substantial oil revenues, relies on state-sponsored welfare systems that offer free healthcare, education, and housing subsidies, though it faces challenges related to sustainability and equitable distribution. In contrast, Bangladesh, a lower-middle-income nation, adopts a different approach where limited state resources are bolstered by international aid, non-governmental organizations (NGOs), and Islamic charities, highlighting a mixed model of welfare provision. Employing qualitative analysis, this thesis reveals the complexities and diversity in the perception and implementation of social policy across these countries. It underscores the influence of Islamic components of social policies such as zakat (mandatory charity), sadaqah (voluntary charity), and waqf (endowments) on public expectations and government policies. The study finds that while economic capacity largely determines welfare provision, cultural and religious values significantly shape public understanding and expectations of social justice. The findings advocate for context-specific strategies in social policy design, contributing to a broader understanding of how Islamic values can inform modern welfare practices in alignment with local traditions and socio-economic realities.