Anaokullarında görev yapan yöneticilerin karşılaştıkları yönetsel sorunlar, çözüm uygulamaları ve farklı çözüm önerileri
Managerial problems faced by administrators working in independent kindergarten solution applications and different solution suggestions
- Tez No: 896192
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı, anaokullarında karşılaşılan yönetsel sorunların neler olduğunu, bu sorunlara yöneticilerin nasıl çözüm yolu bulduklarını ve farklı çözüm önerilerinin neler olduğunu tespit etmektir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 öğretim yılında İstanbul ili Kağıthane ilçesinde anaokullarında görev yapan 11 yönetici oluşturmuştur. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Yöneticilere göre, bürokrasi okul süreçlerini yavaşlatmakta ve gereksiz evrak işleri ile bilgi eksiklikleri zaman ve kaynak israfına yol açmaktadır. Merkeziyetçi karar alma süreçlerinin yerel ihtiyaçlara uygun olmaması ve yetki eksikliği de bu durumu olumsuz etkilemektedir. Çözüm olarak, iletişim ve iş birliğinin geliştirilmesi, yetki artırılması ve teknolojik uygulamaların yaygınlaştırılması önerilmektedir. Fiziksel yapıyla ilgili sorunlar arasında sınıfların yetersizliği, etkinlik alanlarının eksikliği ve güvenlik problemleri bulunmaktadır. Bu sorunlar öğrencilerin hareket özgürlüğünü kısıtlamakta ve eğitim süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Yöneticiler, okulların uygun binalarda inşa edilmesi ve mevcut alanların düzenlenmesi gibi çözümler önermektedir. Ekonomik sorunlar, katkı paylarının yetersizliği ve enflasyon nedeniyle okul giderlerini karşılayamama gibi problemlerdir. Yöneticiler, velilerle etkili iletişim kurarak ve bütçe oluşturarak bu sorunları çözmeye çalışmaktadır. Devlet desteği ve okul öncesi eğitime ayrılan bütçenin artırılması da önerilmektedir. Öğrencilerle ilgili sorunlar arasında davranış problemleri ve teknoloji bağımlılığı yer almaktadır. Yöneticiler, velilerle iletişimi artırarak ve rehber öğretmenlerle iş birliği yaparak bu sorunlara çözüm aramaktadır. Velilerin çocuk yetiştirme konusunda eğitilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Özel eğitim gereksinimi olan öğrencilerle ilgili zorluklar, tanılama sürecindeki gecikmeler ve velilerin kabullenme güçlüklerinden kaynaklanmaktadır. Yöneticiler, eğitim altyapısının güçlendirilmesi ve öğretmenlerin farkındalığının artırılması gibi çözümler sunmaktadır. Öğretmenlerle ilgili sorunlar, farklı statülerdeki öğretmenler arasında adaletsizlik ve iş birliği eksikliğidir. Yöneticiler, etkili iletişim kurarak ve adil görev dağılımı yaparak bu sorunları çözmektedir. Mesleki yeterliliklerin artırılması ve rotasyon uygulamaları önerilmektedir. Yardımcı personelle ilgili sorunlar arasında bütçe yetersizliği ve personel devamlılığının sağlanamaması bulunmaktadır. Yöneticiler, devlet desteği ve iş hukukuna uygun çalışma düzeni gibi çözümler önermektedir. Velilerle ilgili sorunlar, ilgisizlik ve düşük etkinlik katılımı gibi davranışlardır. Yöneticiler, empatik ve anlayışlı bir yaklaşım benimseyerek ve aile katılım etkinlikleri planlayarak bu sorunları çözmektedir. Aile eğitimlerinin devlet tarafından zorunlu hale getirilmesi önerilmektedir. Son olarak, okul öncesi eğitim programı değişikliklerinden kaynaklanan sorunlar, eğitim eksikliği ve programın denetimini zorlaştırmasıdır. Yöneticiler, öğretmenlerle etkili iletişim kurarak ve çocuğun yararını gözeterek bu sorunları çözmeye çalışmaktadır. Okul veya derslik sayısının artırılması ve devam zorunluluğunun getirilmesi gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the administrative problems encountered in independent kindergartens, how administrators find solutions to these problems, and what different solution suggestions are. A basic qualitative research design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group consisted of 11 administrators working in independent kindergartens in the Kağıthane district of Istanbul during the 2023-2024 academic year. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using content analysis. According to the administrators, bureaucracy slows down school processes, and unnecessary paperwork along with information gaps lead to a waste of time and resources. Centralized decision-making processes that do not fit local needs and lack of authority also negatively affect this situation. As solutions, it is suggested to improve communication and cooperation, increase authority, and expand technological applications. Problems related to physical structure include insufficient classrooms, lack of activity areas, and security issues. These problems restrict students' freedom of movement and negatively affect educational processes. Administrators propose solutions such as constructing schools in suitable buildings and organizing existing spaces. Economic problems include insufficient contributions and the inability to cover school expenses due to inflation. Administrators try to solve these problems by communicating effectively with parents and creating budgets. Increasing state support and the budget allocated to preschool education is also recommended. Issues related to students include behavior problems and technology addiction. Administrators seek solutions by increasing communication with parents and collaborating with guidance counselors. It is emphasized that parents need to be educated about child-rearing. Challenges related to students with special educational needs stem from delays in the diagnosis process and difficulties in acceptance by parents. Administrators offer solutions such as strengthening the educational infrastructure and raising awareness among teachers. Problems related to teachers include injustice and lack of cooperation among teachers of different statuses. Administrators solve these problems by establishing effective communication and fair task distribution. Increasing professional competencies and implementing rotation practices are recommended. Issues with auxiliary staff include insufficient budget and the inability to ensure staff continuity. Administrators suggest solutions such as state support and establishing a working order in accordance with labor law. Problems related to parents include indifference and low participation in activities. Administrators address these issues by adopting an empathetic and understanding approach and planning family participation activities. It is suggested that family education be made mandatory by the state. Finally, problems arising from changes in the preschool education program include educational deficiencies and difficulties in program supervision. Administrators try to solve these problems by communicating effectively with teachers and considering the benefit of the child. Recommendations include increasing the number of schools or classrooms and introducing mandatory attendance.