17. yüzyılın ilk yarısında Manastır şehri (Şer'iyye sicillerine göre)
Bitola city in the first half of the 17th century (According to the shar'iyye registers)
  1. Tez No: 896199
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ FEDAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışmada, 17. yüzyılın ilk yarısında Manastır şehrinin sosyal, kültürel, ekonomik ve şehrin yönetiminden gündelik yaşamına kadar çeşitli yönleriyle ele alınmıştır. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde şehrin yerel yönetimdeki görevlileri ve mahalleleri tespit edilerek yönetim mekanizması ile merkezdeki yerleşim yeri olan mahalleler hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca bu bölümde Manastırdaki dini ve sosyal yapılar ele alınmış ve şehir üzerindeki etkisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde şehrin sakinleri, aile yapısı, giyim-kuşam gibi konular hakkında bilgiler verilerek Manastır şehrinin sosyo-kültürel yaşamı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Manastır şehrinde bölge sakinlerinin ödediği vergiler, şehrin toprak idaresi, çarşı-pazarları ve esnaf grupları hakkında bilgilere yer verilerek değerlendirmelerde bulunulmuştur. Ayrıca Manastır şehrindeki dükkânlar, mülk alım-satımları, para ve fiyat hareketleri, ölçü birimi, narh, borç ilişkileri konularına değinilerek şehrin ticari fonksiyonları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the social, cultural, economic and administrative aspects of the city of Bitola in the first half of the 17th century are analysed. In the first part of the thesis, which consists of three chapters, the officials and neighbourhoods of the city in the local administration are identified and information is given about the administrative mechanism and the neighbourhoods in the centre. In addition, in this section, the religious and social structures in the monastery are discussed and their impact on the city is emphasised. In the second part, the socio-cultural life of the city of Bitola is analysed by giving information about the inhabitants of the city, family structure, clothing and dress. In the third chapter, the taxes paid by the inhabitants, the land administration of the city, bazaars and markets, and tradesmen groups are analysed and evaluated. In addition, the commercial functions of the city are analysed by mentioning the shops in Bitola, property purchases and sales, money and price movements, unit of measurement, narh, and debt relations.