Titreşimli – titreşimsiz köpük silindir uygulamalarının elit kadın boksörlerde denge ve esneklik üzerine etkisi
The effect of vibrating-no-vibrating foam cylinder applications on the match performance and physical fitness features of boxers
- Tez No: 896203
- Danışmanlar: PROF. DR. MALİK BEYLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı; 4 hafta boyunca uygulanacak olan titreşimli köpük silindir ve titreşimsiz köpük silindir antrenmanlarının 18 yaş ve üstü elit kadın boksörler üzerinde denge ve esneklik özelliklerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışma 4 hafta boyunca, haftada 5 gün, 2'şer saatlik antrenman programını kapsamaktadır. Araştırma 2021 yılında Türkiye Boks Federasyonunun takvimi içerisinde yer alan Büyük Kadınlar Boks Milli Takımı'nın Kastamonu Kamp Eğitim Merkezi'nde gerçekleşen kampında yer alan gönüllü 18 elit kadın boksörden oluşmuştur. Boksörler 3 gruba ayrılarak; Deney 1 grubu titreşimli köpük silindir, Deney 2 grubu titreşimsiz köpük silindir kullanmaktadır. Kontrol 1 grubu sporcuları ise köpük silindir kullanmadan ısınmaya devam etmiştir. Sporcular ısınmadan sonra köpük silindir ile belirlenen antrenman yapılarak ısınmalar tamamlanmıştır. Isınmadan hemen sonra takım progamında belirlenen antrenmanlara devam ettiler. Ölçümler 4 haftalık antrenman programı süresince belirlenen ön test ve son test şeklinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of vibrating foam roller and non-vibrating foam roller training to be applied for 4 weeks on balance and flexibility characteristics on elite female boxers aged 18 and over. The study covers a 2-hour training program, 5 days a week, for 4 weeks. The study consisted of 18 volunteer elite female boxers who attended the camp of the Senior Women's Boxing National Team, which is included in the calendar of the Turkish Boxing Federation in 2021, held at the Kastamonu Camp Training Center. The boxers were divided into 3 groups; Experimental group 1 uses a vibrating foam roller, Experimental group 2 uses a non-vibrating foam roller. The athletes in the Control 1 group continued to warm up without using a foam roller. After the warm-up, the athletes completed the warm-up by doing the specified training with the foam roller. Immediately after the warm-up, they continued the training determined in the team program. The measurements were applied as a pre-test and post-test determined during the 4-week training program.