01.01.2018-31.12.2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi tıp fakültesi Adli Tıp anabilim dalı tarafından değerlendirilen travmalı hastalarda yüz kemiği kırıklarının yüzde sabit iz açısından değerlendirilmesi
Evaluation of facial bone fractures in terms offixed scars in traumatized patients evaluated by DokuzEylül University Faculty of Medicine, department offorensic medicine between 01.01.2018-31.12.2022
- Tez No: 896202
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM ÖZKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yüz kemik kırıkları ve buna bağlı sekellerin yüzde sabit iz (YSİ)/ yüzün sürekli değişikliği (YSD) açısından değerlendirmesinde standart yöntemler olmayışı nedeniyle uygulamada bu konuda farklı sonuçlarla karşılaşılmakta bu durum ise hak kayıplarına yol açabilmektedir. Bu çalışmada; 01.2018 – 31.12.2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından yüz kemik kırığı olan ve YSİ açısından değerlendirilerek adli raporu düzenlenen olguların cinsiyet, yaş, olayın türü, meydana gelen kemik kırığının lokalizasyonu, kırığın özellikleri, kırığın tipi, uygulanan tıbbi müdahale, kırık dışında yüz sınırlarında lezyon varlığı, kırığa bağlı bulgu varlığı, duyu/organ fonksiyonlarında etkilenme YSİ ve YSD oranlarını belirlemek ve kemik kırığı özelliklerinin yüzde sabit iz oluşumuna etkisini değerlendirmek hedeflenmektedir. Retrospektif olarak incelenen beş yıllık dönemde YSİ açısından değerlendirilen 211 olguda yüz kemik kırığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the lack of standard methods in the evaluation of facial bone fractures and related sequelae in terms of fixed scar on the face (YSI) / permanent change of the face (YSD), different results are encountered in this regard in practice, which may lead to loss of rights. In this study; between 01.2018 and 31.12.2022, the gender, age, type of event, localization of the bone fracture, characteristics of the fracture, type of fracture, characteristics of fracture, medical intervention applied, presence of lesions on the facial borders other than fracture, presence of fracture-related findings, effects on sensory/organ functions to determine the rates of YSI and YSD and bone fracture of the cases with facial bone fracture and forensic report prepared by Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine it is aimed to evaluate the effect of its properties on the formation of fixed scars on the face. In the five-year period examined retrospectively, facial bone fractures were detected in 211 cases evaluated for YSI.