Anksiyete şikayeti ile polikliniğimize başvuran 18-65 yaş arası hastalarda siberkondri sıklığı ve bunun problemli internet kullanımı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the frequency of cyberchondria and its relationship with problematic internet use in patients aged 18-65 presenting to our clinic with anxiety complaints
- Tez No: 896212
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN ERTEKİN YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Anksiyete tanım olarak otonomik ve somatik semptomlarla beraber seyreden bir huzursuzluk hissi olarak ifade edilir. Sağlık anksiyetesi, ciddi bir hastalığa yakalanma ya da ciddi bir hastalığa sahip olma endişesi ve bu durumlarla meşgul olma eğilimi şeklinde tanımlanan bir kavramdır. Sağlıkla ilgili anksiyete veya endişeden kaynaklanan, internette aşırı veya tekrarlayan bir şekilde sağlıkla ilgili bilgi arama sonucu anksiyete veya endişenin artması“siberkondri”olarak tanımlanmaktadır. Birey internet kullanımını belirli sınırlar içinde kontrol edemezse bu sıkıntı hissi yaşamasına ve günlük işlevselliğinin bozulmasına sebep olabilir, bu durum Problemli internet kullanımı olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı anksiyete semptomu olan kişilerde olası bir siberkondri tanısının araştırılması, bunun Problemli İnternet Kullanımı komorbiditesiyle ilişkisinin incelenmesi yoluyla literatüre katkı yapmaktır. 30.10.2023-30.01.2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 200 kişi çalışmaya alınmıştır. Bunlardan 100 tanesi hasta, 100 tanesi sağlıklı kontrol grubunu oluşturmaktadır. Katılımcılara, sosyodemografik ve klinik veri formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Siberkondri Ciddiyeti Ölçeği - Kısa Formu, Genelleştirilmiş Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği - 2, Sağlık Anksiyetesi Envanteri, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalite Ölçeği - Kısa Formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anxiety is defined as a feeling of unease accompanied by autonomic and somatic symptoms. Health anxiety is a concept characterized by the concern of having or developing a serious illness and the tendency to be preoccupied with these concerns. The internet, being an easily accessible resource, is frequently used by individuals for health-related research. Cyberchondria is defined as the escalation of anxiety or worry resulting from excessive or repetitive online searches for health-related information, driven by health anxiety or concern. If individuals cannot control their internet use within certain limits, it may lead to distress and impair daily functioning,a condition referred to as Problematic Internet Use. The aim of this study is to investigate the potential diagnosis of cyberchondria in individuals with anxiety symptoms and to examine its relationship with the comorbidity of Problematic Internet Use, thereby contributing to the literature. Two hundred individuals who met the inclusion criteria and presented to the Psychiatry Clinic at Mersin University Hospital between October 30, 2023, and January 30, 2024, were included in the study. Of these, 100 were patients, and 100 constituted the healthy control group. Participants were administered a sociodemographic and clinical data form, the Beck Anxiety Inventory, the Short Form of the Cyberchondria Severity Scale, the Generalized Problematic Internet Use Scale-2, the Health Anxiety Inventory, and the World Health Organization Quality of Life Scale - Short Form.