İzole el yaralanmalı hastaların epidemiyolojik ve klinik verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of epidemiologic and clinical data of patients with isolated hand injuries
  1. Tez No: 896213
  2. Yazar: ALİ SAMET ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZIR UFUK AKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Acil servise izole el yaralanması ile başvuran hastaların epidemiyolojik ve klinik özelliklerini değerlendirmek Gereç ve yöntem: Çalışmamıza 01/01/2020 ile 31/12/2023 tarihleri arasında acil servise başvuran, izole el yaralanması olan 18 yaş üzeri 150 hasta dahil edildi. Hastane veri tabanından Uluslararası Hastalık Sınıflandırması-10 (ICD-10) kodları (S60-69) kullanılarak el yaralanması tespit edilen hastalar tanımlandı. Bu hastaların diğer tanı kodları ve klinik izlem notları değerlendirilerek; varsa ek tanıları incelenerek ek organ/sistem yaralanması olan hastalar dışlandı. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, travma mekanizması, zamanı, yaralanmanın gerçekleştiği konum ve tedavi ile ilişkili özellikler kaydedildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 46.9 ± 15.3 idi (18-82 yaş). Hastaların büyük çoğunluğu erkek (%74.7) idi. Erkek/kadın oranı 2.9/1 idi. Hastaların travma mekanizmaları sırasıyla basit alet ile kesi (%63.3), makine ile kesi (%31.3), ezilme veya avülsiyon (%4.7) ve düşme (%0.7) idi. Yaralanmaya en sık neden olan aletler sırasıyla bıçak (%28.7), cam (%20.7) ve spiral testere (%14) idi. El yaralanmalarının büyük çoğunluğu (%73.3) gündüz mesai saatleri içerisinde gerçekleşmişti. Yaralanmaların en az görüldüğü saat aralığı ise 00:01-08:00 idi. Yaralanmaların %74'ünde falankslar, %10.7'sinde dorsal yüz, %8'inde palmar yüz ve %8'inde ise el bileği etkilenmişti. Hastaların %17.3'ünde kırık ve %4.7'sinde ise amputasyon mevcuttu. En sık kırık tespit edilen lokalizasyon distal falanks (%8) idi. El yaralanmalarının %43.3'ü konservatif ve %56.7'si ise cerrahi (acil veya elektif) olarak tedavi edilmişti.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the epidemiologic and clinical characteristics of isolated hand injury patients admitted to the emergency department. Materials and methods: We included 150 patients aged ≥18 years with isolated hand injuries who presented to the emergency department between 01/01/2020 and 31/12/2023. Patients with hand injuries were identified using International Classification of Diseases-10 (ICD-10) codes (S60-69) from the hospital database. Other diagnostic codes and clinical follow-up notes of these patients were evaluated and additional diagnoses, if any, were examined and patients with additional organ/system injuries were excluded. Demographic data, clinical characteristics, trauma mechanism, time, location of injury and treatment-related features were recorded. Results: The mean age of the patients was 46.9 ± 15.3 years (18-82 years). The majority of the patients were male (74.7%). The male/female ratio was 2.9/1. The mechanisms of trauma were simple instrument incision (63.3%), machine incision (31.3%), crush or avulsion (4.7%) and fall (0.7%). The most common instruments causing injury were knife (28.7%), glass (20.7%) and spiral saw (14%). The majority of hand injuries (73.3%) occurred during daytime working hours. The least common time interval was 00:01-08:00. Phalanges were affected in 74% of the injuries, dorsal aspect in 10.7%, palmar aspect in 8% and wrist in 8%. There were fractures in 17.3% and amputations in 4.7% of the patients. The most common fracture location was the distal phalanx (8%). Of the hand injuries, 43.3% were treated conservatively and 56.7% were treated surgically (emergency or elective).