ATR-FTIR yardımı ile kâğıt para yüzeyinden pudra şekeri tespiti
Detection of powdered sugar from the surface of paper money by ATR-FTIR
- Tez No: 896248
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Agilent Cary 630 FTIR cihazının yardımıyla kağıt para üzerindeki pudra şekerinin tespiti araştırılmaktadır. Pudra şekerini, toz haldeki bir uyuşturucuyu simüle ettiğimizi düşünerek deneyler yapılmıştır. Deney sürecinde, ilk olarak pudra şekerine temas edildikten sonra hiç kullanılmamış bir kağıt paraya dokunulmuştur ve daha sonra yine hiç kullanılmamış bir para üzerine konularak ortadan ikiye katlanmıştır. İç içe katlanmış olan bu paralar pantolonun arka cebine konulmuş ve sekiz saat boyunca bu şekilde taşınmıştır. Sekiz saatin sonunda ise sıfır olarak cebe konulan temiz kağıt para üzerinden pudra şekerinin kalıntıları ATR-FTIR spektroskopisi yardımı ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ATR-FTIR yönteminin kağıt paralar üzerindeki maddelerin tespitinde kullanılabilir olduğunu değerlendirilmesi açısından önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the detection of powdered sugar on banknote using the Agilent Cary 630 FTIR instrument. The experiments were carried out assuming that the powdered sugar simulates a powdered drug. In the experimental process, firstly, after touching the powdered sugar, an unused banknote was touched and then an unused money was placed on it and folded in half. These folded coins were placed in the back pocket of the pants and carried in this way for eight hours. At the end of eight hours, ATR-FTIR spectroscopy was used to detect the residues of powdered sugar on the clean banknote. The results obtained provide important findings in terms of evaluating that ATR-FTIR method can be used for the detection of substances on Banknote.