Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuk ve ergenlerde erken dönem uyum bozucu şemaların değerlendirilmesi
Evaluation of early maladaptive schemas in children and adolescents diagnosed with attention deficit hyperactivity disorder
- Tez No: 896256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN GÜLER AKSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Giriş ve Amaç: Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), normal gelişimsel düzey ile uyumsuz şekilde dikkat dağınıklığı, hiperaktivite ve dürtüsellik bugularının görüldüğü, sosyal, akademik veya meslekle ilgili alanları olumsuz yönde etkileyebilen nörogelişimsel bir bozukluktur. DEHB belirtilerinin varlığı, bir kişinin hayatı boyunca tekrarlanan olumsuz deneyimlere yol açabilir ve bu durum, erken dönem uyum bozucu şemaların ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir. Bu çalışmada 10-16 yaş aralığında en az 6 aydır DEHB tedavisi alanlar ile ilk defa DEHB tanısı alan tedavi kullanmayan veya DEHB tanısı olan en az 6 aydır tedavi almayan hastaların erken dönem uyum bozucu şemaların incelenmesi, bu tanılara sahip 10-16 yaş aralığındaki hastaların şemaları ile sağlıklı yaşıtlarının şemalarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereç: Çalışmamızın örneklemi Mersin Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne başvuran 10-16 yaş arası DEHB tedavi grubu 128 kişilik hasta grubu, DEHB ilk tanı gurubu 131 kişilik hasta grubu ve Mersin Üniversite Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne aktif şikayeti olmayan rutin kontrol için başvuran 10-16 yaş arası 159 kişilik sağlıklı kontrol grubu olmak üç gruptan oluşmaktadır. Araştırmada her üç grup için Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (Schedule for Affective Disorders and Schizophreniafor School Age Children- Presentand Lifetime Version /KSADSPL), 10-16 yaş arası Çocuk ve Ergenler için Erken Dönem Uyumsuz Şema Ölçekler Takımı (ÇEŞÖT), Durumluk Anksiyete Ölçeği ve Sürekli Anksiyete Ölçeği doldurulmuştur. Ebeveynler Sosyodemografik Veri Formu'nu ve Turgay Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (YDB-TDÖ)'ni doldurdu. Bulgular: DEHB ilk tanı grubunda yapışıklık/gelişmemiş benlik şeması hariç bütün şemalar kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. DEHB tedavi grubunun bağımlılık/yetersizlik, haklılık/büyüklenmecilik, yetersiz özdenetim ve zedelenmiş sınırlar şema puanları kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Sonuç: DEHB'li bireylerde psikososyal faktörlere göre değişen, gelişen ve aktifleşen EMS'ler DEHB'nin ilaç dışı psikoterapotiktedavi süreçlerinde çalışılabilecek etkili bir terapi yöntemi olarak umut vaad edici olabilir. Bu açıdan yolun çok başında olsak da bu alanda yapılacak kapsamlı bilimsel araştırmalar bu konuya aydınlatıcı bir ışık tutacaktır
Özet (Çeviri)
Objective: Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder in which symptoms of distractibility, hyperactivity, and impulsivity incompatible with normal developmental levels are observed, and can negatively affect social, academic, or occupational areas. The presence of ADHD symptoms can lead to repeated negative experiences throughout a person's life, which may contribute to the emergence of early maladaptive schemas. This study aimed to examine the early maladaptive schemas of patients aged 10-16 who have been receiving ADHD treatment for at least 6 months, patients diagnosed with ADHD for the first time who have not received treatment, or patients diagnosed with ADHD who have not received treatment for at least 6 months, and to compare the schemas of patients aged 10-16 with these diagnoses with the schemas of their healthy peers. Method: The sample of our study consists of three groups; 128 patients aged 10-16 years old who applied to Mersin University Department of Child and Adolescent Mental Health and Diseases in the ADHD treatment group, 131 patients aged 10-16 years old who applied to Mersin University Department of Child Health and Diseases for a routine check-up, and 159 healthy control groups aged 10-16 years old who applied to Mersin University Department of Child Health and Diseases for no active complaints. For all three groups in the study, the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (KSADSPL), the Early Maladaptive Schema Scales Battery for Children and Adolescents (DASPL), the State Anxiety Inventory, and the Trait Anxiety Inventory were completed. Parents completed the Sociodemographic Data Form and the Turgay Disruptive Behavior Disorders DSM-IV Based Screening and Rating Scale (DRS-TDS) Results: In the ADHD first diagnosis group, all schemas except for the dependent/underdeveloped self schema were found to be statistically significantly higher than the control group. In the ADHD treatment group, dependency/incompetence, entitlement/grandiosity, inadequate self-control and impaired boundaries schema scores were found to be statistically significantly higher than the control group. Conclusion: EMSs, which change, develop and activate according to psychosocial factors in individuals with ADHD, may be promising as an effective therapy method that can be used in non-drug psychotherapeutic treatment processes of ADHD. Although we are at the very beginning of the road in this respect, comprehensive scientific research in this field will shed light on this issue.