Öğretmen adaylarının fiziksel aktiviteye katılımlarının özgünlük ve psikolojik sağlamlık ile ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship of preservice teachers' participation in physical activity with authenticity and psychological resilience
  1. Tez No: 896277
  2. Yazar: EYLÜL ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ALEMDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Öğretmenlik, stresli ve yorucu bir meslek olabilmektedir. Bu durum, öğretmenlerin özgünlüklerini ve psikolojik sağlamlıklarını olumsuz etkileyebilir. Fiziksel aktivitenin, stres ve kaygıyı azaltmak, ruh halini ve enerji seviyelerini yükseltmek gibi birçok faydaya sahip olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, öğretmen adaylarının fiziksel aktiviteye katılımlarının özgünlük ve psikolojik sağlamlıkları üzerine olan etkisini incelemek önem arz etmektedir. Bu araştırmayla öğretmen adaylarının fiziksel aktiviteye katılımlarının özgünlük ve psikolojik sağlamlık üzerine olan etkisini bazı değişkenlere göre incelemek amaçlanmıştır. Araştırmamız, sosyal bilimler ve eğitim alanında sıklıkla kullanılan nicel araştırma yaklaşımıyla tasarlanmıştır. Araştırmada, betimsel araştırma modeli içerisinde oldukça yaygın olarak kullanılan, geniş gruplar üzerinde yürütülen, gruptaki bireylerin bir olgu veya olayla ilgili görüşlerinin, ya da ilgi, beceri, yetenek, tutum vb özelliklerinin betimlenmeye çalışıldığı tarama (survey) yöntemi kullanılmıştır. Araştırmamızın örneklem grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Trabzon Üniversitesi'nde eğitim gören 354 erkek ve 155 kadın olmak üzere toplam 509 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada“kişisel bilgi formu”,“egzersiz davranışı değişim basamakları ölçeği”,“psikolojik sağlamlık ölçeği”ve“özgünlük ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, fiziksel aktiviteye katılım gösteren öğretmen adaylarının psikolojik sağlamlıkları ve özgünlükleri, fiziksel aktiviteye katılım göstermeyen öğretmen adaylarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca özgünlük ve psikolojik sağlamlık arasında da anlamlı ilişki söz konusudur. Bu sonuçlardan hareketle, spor bilimleri öğretmen adaylarının egzersiz yapma eğilimlerinin eğitim fakültesi adaylarına göre daha yüksek olması, spora ve sağlıklı yaşam tarzına verilen önemi ortaya koymaktadır. Eğitim fakültesi programlarında da egzersizin önemine dair farkındalık yaratmak ve adaylara egzersiz yapmaları için teşvikler sunmak nitelikli öğretmen olmaları noktasında onlara fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Teaching can be a stressful and exhausting profession. This can negatively affect teachers' authenticity and psychological resilience. Physical activity is known to have many benefits, such as reducing stress and anxiety, boosting mood and energy levels. Therefore, it is important to examine the effect of pre-service teachers' participation in physical activity on their authenticity and psychological resilience. This study aims to examine the effect of pre-service teachers' participation in physical activity on authenticity and psychological resilience according to some variables. Our research was designed with a quantitative research approach, which is frequently used in social sciences and education. In the research, survey method, which is widely used in descriptive research model, carried out on large groups, where the opinions of individuals in the group about a phenomenon or event, or the characteristics of interest, skills, abilities, attitudes, etc. are tried to be described, was used. The sample group of our research consists of a total of 509 pre-service teachers, 354 male and 155 female, studying at Trabzon University in the 2022-2023 academic year. In the study,“personal information form”,“exercise behavior change steps scale”,“psychological resilience scale”and“authenticity scale”were used as data collection tools. As a result of the research, it was seen that the psychological resilience and authenticity of pre-service teachers who participated in physical activity were higher than pre-service teachers who did not participate in physical activity. There is also a significant relationship between authenticity and psychological resilience. Based on these results, the fact that the tendency of pre-service teachers of sport sciences to exercise is higher than that of pre-service teachers of education faculties reveals the importance given to sports and healthy lifestyle. Raising awareness about the importance of exercise in education faculty programs and providing incentives for candidates to exercise will benefit them to become qualified teachers.