Port centric logistics perspectives in Türkiye
Türkiye'de liman merkezli bakış açıları
  1. Tez No: 896279
  2. Yazar: GİRAY YİĞİT KOLCUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu çalışmanın amacı, PCL çerçevesinde bir limanın ticari amaç taşımayan binek araç ihracat süreci için uygunluğunu gösteren kriterleri belirlemek, Marmara Bölgesi'nde üretilen ticari amaç taşımayan binek araçların ihracat süreciyle ilgili makro ve mikro çevresel faktörleri tespit etmek, bu süreçte liman işletmecileri tarafından sağlanan katma değerli hizmetleri tanımlamak ve OEM'ler ile PCC/PCTC operatörlerinin beklediği katma değerli hizmetleri belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için iki tamamlayıcı çalışma gerçekleştirilmiştir. İlk çalışma, önceki literatürde belirlenen katma değerli hizmetleri tespit etmeye odaklanan sistematik bir literatür taramasıdır. İkinci çalışma olarak tasarlanan vaka çalışması ise, binek araç ihracat sürecindeki dağıtım kanalının makro ve mikro çevresel unsurlarına, Porter'ın beş güç çerçevesine göre rekabet koşullarına, dağıtım kanalı taraflarının (liman işletmeleri, OEM'ler ve PCC/PCTC operatörleri) katma değerli hizmetler konusundaki bakış açılarına ve binek araç ihracat sürecinin akışına odaklanmıştır. Her bir çalışmanın metodolojik detayları ve bulguları ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Bulgular, Türkiye'nin önemli ihracat ürünlerinden biri olan binek araçların ihracat süreci ilgili olarak, otomobil üreticileri ve PCC/PCTC operatörlerinin Marmara Bölgesi'ndeki liman operasyonları tarafından sağlanan katma değerli hizmetler için farklı taleplere sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, limanların rekabetçi avantajlarını artırmak için bu özel beklentilere yönelik adımlar atmalarının gerekliliğini vurgulamaktadır. Dolayısıyla, liman yöneticilerinin, liman kapasitelerini artırmaya, otomotiv sektöründe nitelikli personel sağlamaya ve katma değerli hizmetler sunmaya odaklanarak rollerini yeniden değerlendirmeleri gerektiği ifade edilmektedir. Bu çalışma, yeni kurulan veya planlanan limanların dikkate alması gereken VAS'lerin kapsamlı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Ayrıca, yeni liman geliştirme için alternatif yerler, gerekli taşıma modları ve gerekli ağ altyapısı hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Türkiye'de binek araç üretiminin büyümesi veya öngörülen büyümesi ile PCC/PCTC operatörlerinin operasyonel ihtiyaçları göz önüne alındığında, yeni limanların bu sektörde uzmanlaşmış niş limanlar olarak fayda sağlayabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the criteria demonstrating the suitability of a port for the export process of non-commercial passenger cars within the PCL framework, to determine the macro and micro environmental factors related to the export process of non-commercial passenger vehicles produced in the Marmara Region, to define the value-added services provided by port operators in this process, and to identify the value-added services expected by OEMs and PCC/PCTC operators. To achieve this objective, two complementary studies were conducted. The first study, a systematic literature review, focuses on determining the VAS determined in the previous literature. A case study, as the second study, was designed by concentrating on the macro and micro environmental elements of the distribution channel in the passenger car export process, competitive conditions according to Porter's five forces framework, the perspectives of distribution channel parties (port businesses, OEMs, and PCC/PCTC operators) on VAS, and the flow of the passenger car export process occur. The methodological details and findings of each study are discussed in detail. The findings suggest that, with respect to passenger cars—one of Türkiye's key export products—passenger car manufacturers and PCC/PCTC operators have distinct demands for value-added services provided by port operations in the Marmara Region. The results of this study highlight the necessity for ports to enhance their competitive advantages by addressing these specific expectations. Consequently, the study emphasizes that port managers should re-evaluate their roles by focusing on increasing port capacities, supplying skilled personnel for the automotive sector, and offering VAS. It advocates for proactive measures in these areas. This research provides a thorough assessment of the VAS that should be considered by managers of newly established or planned ports. Additionally, it offers valuable insights into alternative sites for new port development, the transport modes required, and the necessary network infrastructure. Given the growth or projected growth in passenger car production in Türkiye and the operational needs of PCC/PCTC operators, the study suggests that new ports could benefit from specializing in this sector as niche ports.