Liman merkezli lojistik: Marmara Bölgesi için bir değerlendirme
Port-centric logistics: An evaluation for Marmara Region
- Tez No: 717112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAGEHAN AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yüzyılın son çeyreğinde, küresel ticaret, teknolojik yeniden yapılanma ve artan ticaret hacminin yarattığı baskıların neticesinde maliyet azaltmada belirleyici bir faktör haline gelmiştir. Bu rekabete yoğun ortamda büyük hacimli işletmeler, liman işletmecileri ile birlikte hareket ederek maliyet avantajı yaratmak ve lojistik hizmet seviyelerini yükseltmek amacıyla dönüşüme girmiştir. Bu dönüşümden sonra, katma değerli hizmetler geliştirilmiş, transit yüklerin depolanması, yük birleştirme ve dağıtımı, son tüketiciye kadar olan faaliyetler, liman alanlarını Liman merkezli lojistik olarak tanımlanan“Port-Centric Logistics (LML)”konsepti ile karşı karşıya bırakmıştır. Küresel ticaret de önemli bir liman olarak görülen ülkemizde, Liman Merkezli Lojistik uygulamaları kavramsal bir karmaşa içinde olmasada, bazı limanların özellikle de ticari faaliyetlerin en yoğun bulunduğu Marmara Bölgesi'nde tanımlama yapılmadan uygulama aşamasında olduğu görülmektedir. Bu çalışmada aşağıdaki araştırma soruları cevaplanmaya çalışılmıştır. LML ile ilgili limanların kriterleri nelerdir? LML, Marmara bölgesindeki limanlar da uluslararası standartlarda uygulanmakta mıdır? Marmara bölgesinde uygulanan LML'nin Türkiye'deki diğer bölgelerden farklılıkları ve benzerlikleri nelerdir? LML'nin Marmara Bölgesi'nde uygulanabilirliği, liman yöneticilerinde yarı yapılandırılmış nitel görüşmeler yoluyla belirlenmiştir. Görüşmeler analiz edilerek elde edilen nitel veriler betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the last quarter of a century, global trade has become a decisive factor in reducing the cost of competitive pressures created by technological restructuring and increasing trade volume. Major companies in this competition have moved into a transformation with the aim of creating cost advantage and increasing logistic service levels by acting together with port operators. After this transformation, value-added services developed, storage of transit cargoes, freight consolidation and distribution, activities up to the last consumer are confronted with the concept of“Port-Centric Logistics (PCL)”in the port area. In our country, which is regarded as a port of call for global trade, Port Centric Logistics applications are not in a conceptual confusion but it is seen that some ports are in the implementation phase especially in the Marmara Region where commercial activity is most intense. In this study following Research questions are tried to answered what are the criteria for the ports related to PCL? Does PCL applied in the ports in Marmara region? What are the differences and similarities of the PCL applied in Marmara region from other regions in Turkey. The applicability of the PCL in Marmara Region was determines by means of semi-structured qualitative interviews with in the port managers. Qualitative data obtained by analyzing the interviews were evaluated by descriptive analysis method.