Dagestan in transition period to the free market economy
  1. Tez No: 89628
  2. Yazar: AHMET BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 1990 sonrası Dağıstan'da piyasa ekonomisine geçiş sürecinde yaşanan ekonomik gelişmeler incelendi. Ancak sosyalist sistemden kalan alışkanlıklar ve ekonomik gelişmelerin tatmin edici seviyenin çok uzağında olması nedeniyle devletin ekonomiye ait verileri devlet sun gibi saklaması, istenilen analizlerin tamamının yapılmasına engel oldu. 1990 sonrası ülkeye ait temel ekonomik ve parasal göstergelere tüm çabalara rağmen ulaşılamadı. Birinci bölümde, ülke ekonomisini belirleyen ve etkileyen tarihi, coğrafi, etnik, idari ve siyasi faktörler gözönüne konulmaya çalışıldı. İkinci bölümde, plan ekonomisinden piyasa ekonomisine geçişin önemli göstergeleri olan özelleştirme uygulamaları, bütçe yapısı, finansal gelişmeler, işgücü piyasası ve dış ticaret yapısı belirlenmeye çalışıldı. Üçüncü bölümde ise, ekonomideki tarım, sanayi, imalat ve hizmetlere ait temel sektörler kısıtlı kaynaklar kullanılarak incelendi. Son bölümde ise, Türkiye açısından siyasi ve kültürel, Dağıstan açısından ise daha çok iktisadi anlam ifade eden Türkiye-Dağıstan dış ticareti analiz edildi.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This paper tried to analyze the economic development in the process of transformation into a market economy in the post 1990 period. However, the public institutions concealed the economic data like a secret of the state that are not in a satisfying level. For that reason, the necessary and desired assessment could not be realized. Most of the basic economic and monetary indicators of the country in the post- 1990 period could not be reached in spite of all the efforts. The historical, geographic, ethnic, administrative and political factors that determine and influence the economy of the country are tried to be analyzed in the first part the study. He privatization efforts, budgetary structure, financial developments, labor market and the commercial structure that are the important indicators of a transformation form a socialist economy to a market economy are tried to be assessed in the second part. The agricultural industrial, manufacture and services sectors of the economy are tried to be evaluated in the third part in spite of the limited sources. In the last section, economic and commercial relationships between Dagestan and Turkey which are really important for Dagestan, are tried to be analyzed rather than those of between Turkey and Dagestan which are not considerably important for Turkey.