Günlük kullanılan multivitamin efervesan tabletlerin farklı dental kompozit rezinlerin renk parametreleri üzerine etkileri
Effects of daily used multivitamin efervesent tablets on color parameters of different dental composite resins
- Tez No: 896315
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TOLGA HARORLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bazı mult(v(tam(n efervesan tabletler(n test ed(len kompoz(t rez(n materyallerde meydana get(reb(leceğ( renk değ(ş(mler(n( değerlend(rmek ve karşılaştırmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda b(r supra- nanof(l (Omn(choroma, Tokuyama Dental, Tokyo, Japonya) (OMC) kompoz(t, b(r nanoh(br(t (Ruby CompNano, İnc( Dental, Türk(ye) kompoz(t (RBC), b(r subm(kroh(br(t (Char(sma Smart, Heraeus Kulzer GmbH, Hanau, Almanya) kompoz(t (CHR), b(r akıcı (Ruby Flow, İnc( Dental, Türk(ye) kompoz(t (RBF) ve b(r bulk- f(ll (F(ltek One Bulkf(ll Restorat(ve, 3M ESPE, St.Paul, MN, ABD) kompoz(t (FBL) rez(n materyal ve kompoz(t rez(nlerde renk değ(ş(kl(ğ( oluşturab(lecek üç farklı mult(v(tam(n (çeceğ( ((Youplus C v(tam(n( Ç(nko Propol(s efervesan tablet (Abd((brah(m, Türk(ye) , Supradyn® Efervesan Tablet (Bayer, Fransa), Sambucol Plus efervesan tablet (Pharmacare) ) kullanıldı. Her b(r v(tam(n solüsyonu (ç(n ve kontrol grubu (ç(n (n= 10) her b(r kompoz(t rez(nden 40 adet ve toplamda 200 adet (N= 200) beş mm çapında ve (k( mm kalınlığında d(sk şekl(nde örnekler teflon kalıp kullanılarak hazırlandı ve LED ışık c(hazı (le (Valo Ultradent Products, UT, ABD) (le pol(mer(ze ed(ld(. İlk renk ölçümler( örnekler d(st(le suda 24 saat beklet(ld(kten sonra yapıldı ve sonrasında kompoz(t örnekler kullanılacak farklı solüsyonlara göre rastgele gruplandırıldı. Mettler Toledo T50 pH metre (Mettler-Toledo Gre(sensee, İsv(çre) (le solüsyonların pH ölçümler( yapıldı. Örnekler 28 günlük toplam süre boyunca mult(v(tam(n solüsyonlarda, 24 saatl(k aralıklarla günde 2 dk. süreyle beklet(ld( ve b(r sonrak( döngüye kadar d(st(le suda saklandı. 14. ve 28. günlerde spektrofotometre kullanılarak (VITA Easyshade V, VITA Zahnfabr(k, Bad Säck(ngen, Almanya) renk ölçümler( yapıldı. Ölçümlerde Internat(onal Comm(ss(on on Illum(nat(on (CIE) L*a*b* S(stem( esas alındı ve ΔE00 formülü kullanılarak renk değ(ş(m değerler( hesaplandı. ΔE2000 değerler(n(n normal dağılıma uyup uymadığı Shap(ro W(lk test( (le anal(z ed(lm(ş ve ver(ler tekrarlı ölçümler varyans anal(z( (ANOVA) kullanılarak anal(z ed(lm(şt(r.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktırObjective: To evaluate and compare the color changes that some multivitamin effervescent tablets may cause in the tested composite resin materials. Materials and Methods: In study, a supra-nanophile (Omnichoroma, Tokuyama Dental, Tokyo, Japan) composite (OMC), a nanohybrid (Ruby CompNano, İnci Dental, Turkey) composite (RBC), a submicrohybrid (Charisma Smart, Heraeus Kulzer GmbH, Hanau, Germany) composite (CHR), a flowable (Ruby Flow, İnci Dental, Turkey) composite (RBF) and a bulk-fill (Filtek One Bulkfill Restorative, 3M ESPE, St.Paul, MN, USA) compos(te res(n mater(al and 3 d(fferent mult(v(tam(n dr(nks (Youplus V(tam(n C Z(nc Propol(s effervescent tablet (Abd((brah(m, Türk(ye), Supradyn® Efervesan Tablet (Bayer, Fransa), Sambucol Plus effervescent tablet (Pharmacare) ) were used. 10 pieces for each vitamin solution and control group, 40 pieces of each composite resin and 200 pieces in total (N = 200) five mm diameter and two mm thick disc-shaped samples were prepared using a teflon mold and polymerized with an LED light device. It (Valo Ultradent Products, UT, USA). The first color measurements were made after the samples were soaked in distilled water for 24 hours, and then the composite samples were randomly grouped according to the different solutions to be used. pH measurements of the solutions were made with a Mettler Toledo T50 pH meter (Mettler-Toledo Gre(sensee, Switzerland). Samples were soaked in multivitamin solutions for 2 minutes a day at 24-hour intervals for a total period of 28 days and stored in distilled water until the next cycle. Color measurements were made using a spectrophotometer (VITA Easyshade V, VITA Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany) on the 14th and 28th days. The measurements were based on the International Commission on Illumination (CIE) L*a*b* System and color change values were calculated using the ΔE00 formula. Whether ΔE2000 values followed a normal distribution was analyzed using the Shapiro Wilk test, and the data were analyzed using repeated measures analysis of variance (ANOVA).