24-72 aylık çocuğu olan annelerin duygu düzenleme stratejileri ve çocuklarının sosyal duygusal gelişim dönemine özgü zorluklarının incelenmesi
Investigation of emotion regulation strategies of mothers with 24-72 month old children and difficulties specific to their children's social emotional development period
  1. Tez No: 896314
  2. Yazar: SABRİYE SILA DOKUZ SAYINER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ELİF ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yürütülen bu tez çalışmasında, 24-72 aylık çocuğu olan annelerin duygu düzenleme stratejileri ve çocuklarının sosyal duygusal gelişim dönemine zorluklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmaya, çocuk psikiyatri polikliniğine başvurarak çocuklarının sosyal duygusal gelişim dönemine özgü zorluklarını belirten ve ilgili hekim tarafından çocuk gelişimi polikliniğine yönlendirilen 81 anne arasından Duygu Düzenleme Ölçeği (Emotional Regulation Questionnaire) yeniden değerlendirme alt ölçeği puanı en düşük ve en yüksek olan beşer anne olacak şekilde toplam on anne dahil edilmiş ve bu annelerle yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen verileri analiz etmek için içerik analizi yapılmış ve bu doğrultuda bulgulara ulaşılmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda zorlu davranışlar, gelişim dönemine özgü bilgi, duygular ve çözüm yöntemleri olarak dört kategori belirlenmiştir. Zorlu davranışlar kategorisinde; inatlaşma, ağlama, bağırma, eşya fırlatma ya da kendini yere atma, saldırma, hırçınlaşma/sinirlenme, olumsuz davranışı model alma, tırnak yeme, yeme problemi, korku dolayısıyla tek başına uyuyamama, meme bırakmada zorluk ve oyun alanından ayrılamama olmak üzere 12 alt kategori bulunmuştur. Gelişim dönemine özgü zorlu davranışlar hakkında bilgi kategorisinde; bilgi sahibi ve emin değil olmak üzere iki alt kategori bulunmuştur. Duygular kategorisinde kızgın/sinirli, öfke patlaması, vicdan azabı, üzüntü, mutsuzluk, stres/gerginlik hissi, duyguyu davranışla açıklama ve duygu farkındalığı yok olmak üzere sekiz alt kategori ortaya çıkmıştır. Son olarak; çözüm yöntemleri kategorisinde, inatlaşmalar için çocuğa açıklama yapmak, çocuğun istediğini yapmak, çocuğa vurmak, çocuğun dikkatini dağıtmak, babadan destek istemek, ödül vermek, ceza vermek, çocuğun ağlamasına fırsat vermek, sarılmak ve korkuyu kabul etmek olmak üzere 10 alt kategori ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak; yeniden değerlendirme alt ölçeğinden en düşük ve en yüksek puan alan annelerin tüm kategori ve alt kategorilere ait ifadeleri belirlenmiş ve literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to examine the emotion regulation strategies of mothers with 24-72 month-old children and their difficulties in the social-emotional development period. A basic qualitative research design was used in the study. A total of ten mothers, five with the lowest and five with the highest Emotional Regulation Questionnaire reappraisal subscale scores, were included in the study among 81 mothers who applied to the child psychiatry outpatient clinic and stated their difficulties specific to the social-emotional development period of their children and were referred to the child development outpatient clinic by the relevant physician, and interviews were conducted with these mothers using a semi-structured interview technique. Content analysis was conducted to analyze the data obtained from the interviews and findings were reached in this direction. As a result of the content analysis, four categories were determined as challenging behaviors, knowledge specific to the development period, emotions and solution methods. In the challenging behaviors category; There were 12 subcategories: stubbornness, crying, shouting, throwing objects or throwing oneself on the ground, attacking, irritability/irritability, modeling negative behavior, nail biting, eating problems, not being able to sleep alone due to fear, difficulty in weaning, and not being able to leave the play area. In the category of knowledge about difficult behaviors specific to the developmental period, there were two subcategories: knowledgeable and unsure. In the category of emotions, there were eight subcategories: angry/nervous, outburst of anger, remorse, sadness, unhappiness, feeling stress/tension, explaining the emotion with behavior, and no awareness of emotion. Finally, in the category of solution methods, there were 10 subcategories: explaining the child for stubbornness, doing what the child wants, hitting the child, distracting the child, asking for support from the father, giving a reward, giving a punishment, giving the child a chance to cry, hugging, and accepting the fear. As a result; the statements of the mothers who received the lowest and highest scores from the reappraisal subscale were determined and discussed within the framework of the literature.